Masz pytania? Odpowiemy! Wyślij do nas wiadomość na contact@gamfi.com

Wdrożenie pracownika

13 sposobów na ciekawy onboarding

13 sposobów na ciekawy onboarding I Blog Gamfi

Jak stworzyć interesujący proces wdrożenia, zawrzeć w nim niezbędne informacje, szkolenia i zadania, a do tego efektywnie angażować nowego pracownika w kolejne kroki? Dzisiaj opowiemy, jakie praktyki pomogą Ci wyczarować ciekawy onboarding. Onboarding z efektem „wow”.

Co tworzy naprawdę ciekawy onboarding?

Z naszego doświadczenia wynika, że każdy wartościowy onboarding z perspektywy pracownika sam w sobie jest już ciekawym doświadczeniem. Wartościowy, czyli taki, który odpowiada na potrzeby pracownika i przygotowuje go do samodzielnej pracy w nowym środowisku. Nie da się osiągnąć takiego efektu bez kilku kluczowych elementów:

 • spójne i ustrukturyzowane doświadczenie wdrożeniowe,
 • otwartość na feedback ze strony nowego pracownika,
 • wsparcie emocjonalne w trudnych momentach (tutaj nasz głęboki ukłon w stronę buddiego),
 • przejrzysta komunikacja onboardingowych celów i zadań,
 • spersonalizowana komunikacja, czyli taka, w której nowa osoba nie czuje się anonimowo i ma świadomość, że jest kimś wyczekiwanym,
 • rzetelne wdrożenie stanowiskowe – jego fundamentem powinno być zaangażowanie ze strony managera. To on krok po kroku przygotowuje nowicjusza do osiągnięcia pełnej samodzielności w pracy.
13 sposobów na ciekawy onboarding [gif] I Blog Gamfi

„Wszystko świetnie, tylko, jak to wszystko zrealizować?” Jeśli w Twojej głowie właśnie pojawiła się taka myśl, koniecznie czytaj dalej! Przed Tobą konkretne wskazówki.

13 pomysłów na wdrożenie nowego pracownika

1. Zadbaj o proces onboardingu z odpowiednią strukturą

Nasze badanie wykazało, że 56% pracowników ma niecały tydzień na proces wdrożenia. Z tej grupy aż 21% wdraża się tylko jeden dzień (!).

W takich okolicznościach podstawą jest wydłużenie onboardingu i w ogóle zmiana podejścia do tego procesu. Rozłożony w czasie, ustrukturyzowany i efektywny proces onboardingu sam w sobie wywoła efekt „wow”. Wystarczy uporządkowany plan wdrożenia, z przydzielonymi rolami i celami każdej z zaangażowanych person, a nowy pracownik poczuje, że jest w dobrych rękach.

Czasam więc warto zacząć od podstaw. Bez tego nawet najbardziej kreatywne działania nie będą dla zatrudnionej osoby interesujące.

13 sposobów na ciekawy onboarding I Blog Gamfi

Zobacz, co oznacza ustrukturyzowany onboarding na przykładzie naszej aplikacji >>

2. Zacznij już od procesu rekrutacji

Lubimy powtarzać, że wdrożenie pracownika tak naprawdę rozpoczyna się już po zakończeniu rekrutacji. I to bez względu na to, czy zarządzasz nim świadomie, czy nie… Lepiej jednak wziąć sprawy w swoje ręce! Wykorzystaj potencjał pre-onboardingu i już na tym etapie zadbaj o komfort nowego pracownika. Buduj z nim relację, jeszcze zanim formalnie dołączy do organizacji. Zaangażuj w to dział HR oraz managera. Wspólnie podsycajcie ekscytację kandydata i rozwiewajcie jego wątpliwości, jeśli takie się pojawią. A pojawią się na pewno, jeśli, jako pracodawca, będziesz milczeć od momentu przyjęcia oferty przez nowicjusza aż do jego pierwszego dnia w pracy…

3. Przeprowadź entry interview

Entry interview to badanie, które można przeprowadzić w trakcie procesu wdrożenia lub bezpośrednio po jego zakończeniu. Najczęściej jest to anonimowa ankieta, która, w zależności od potrzeb organizacji, może mieć różne funkcje:

 • stanowi ocenę efektywności onboardingu,
 • buduje relację z zespołem, buddiem, managerem,
 • pozwala sprawdzić, czy składowe kultury organizacji, a także cele i plan wdrożenia są dla nowego pracownika zrozumiałe,
 • umożliwia lepsze poznanie pracownika – jego wartości, priorytetów zawodowych i zainteresowań, również na gruncie prywatnym.
13 sposobów na ciekawy onboarding [gif] I Blog Gamfi

Dzięki takiemu badaniu tworzysz nowej osobie dodatkową przestrzeń do zadawania pytań – jeszcze przed rozpoczęciem pracy. W ten sposób budujesz otwartą komunikację, co przekłada się na efektywność całego onboardingu.

4. Spersonalizuj welcome pack

Prezent powitalny może zachwycić albo wylądować na dnie szuflady. Zamiast kilku nieprzydatnych gadżetów spersonalizuj welcome pack, zaskakując nowych pracowników doświadczeniem na miarę „Netflix experience”. Wystarczy trzymać się tych zasad:

 • Daj nowej osobie możliwość dostosowania zawartości paczki powitalnej do swoich potrzeb. Gorąco zachęcamy do tego, by zapewniać pracownikom wybór, tak często, jak to możliwe – nawet jeśli do zaproponowania mamy „zaledwie” dwa warianty. Tak naprawdę to już bardzo wiele, bo prawdziwym prezentem, który „wręczasz” pracownikowi, jest poczucie sprawczości.

 • W kolejnym kroku zadbaj, by wybór parametrów (np. rozmiaru, koloru) gadżetów i przekazanie adresu do wysyłki prezentu powitalnego przebiegał szybko i bezproblemowo.

 • Dwa poprzednie kroki powiodą się, jeśli narzędzie, za pomocą którego nowicjusz wybiera i zamawia prezent, jest proste i intuicyjne w użytkowaniu (psst… nie chcemy się chwalić, ale tak to działa w naszej aplikacji).
13 sposobów na ciekawy onboarding I Blog Gamfi

Sprawdź, czym jest „Netflix experience” i co ma z nim wspólnego welcome box >>

5. Zaproponuj wybór sprzętu do pracy

Jeszcze trochę o decyzyjności pracownika. Nie ograniczaj jej do możliwości wyboru welcome packa. Tak, to nie pomyłka! Pozwól nowej osobie wybrać także niezbędny sprzęt do pracy – i to całkowicie online. Niech nowicjusz za pomocą kilku kliknięć wybierze swój telefon, komputer czy odzież roboczą. W kolejnym kroku, korzystając z prostego formularza, przekaże dane do wysyłki lub – jeśli pracuje stacjonarnie – odbierze swój skonfigurowany sprzęt pierwszego dnia w biurze.

Prawda, że całość przypomina doświadczenie zakupowe, jakie wszyscy znamy z platform e-commerce?

6. Zmień wiadomość powitalną w coś ekstra

Wysyłanie wiadomości powitalnej to miły gest, ale by wywołać efekt wow, nie wystarczy kilka ogólnych zdań od prezesa… Zaskocz nowego pracownika ciekawym wideo nagranym przez członków zespołu albo odręcznie napisanym przez managera listem dodanym do welcome packa.

Mail powitalny też może być dobrym rozwiązaniem, jeśli tylko odpowiednio go spersonalizujesz. Przykład? Dodaj do wiadomości zdjęcie biurka z zestawem powitalnym, które już czeka na nowego rezydenta.


Dowiedz się, jak skonstruować list powitalny dla nowego pracownika >>

13 sposobów na ciekawy onboarding I Blog Gamfi

7. Odczaruj formalności

Oszczędź nowym pracownikom zbędnych wycieczek do kadr. Załatwcie formalności związane z podpisaniem umowy całkowicie bezboleśnie i zdalnie – najlepiej jeszcze przed pierwszym dniem. Jak to zrobić?

Zautomatyzuj zbieranie danych. Pomogą Ci w tym np. gotowe formularze cyfrowe dostępne w aplikacji onboardingowej. Taka cyfrowa teczka usprawni przygotowanie umowy dla nowicjusza. Pierwszego dnia powitają go gotowe do podpisu dokumenty. Dzięki temu proces wdrożenia będzie bardziej komfortowy dla wszystkich – nowo zatrudnionej osoby, zespołu kadr, HR, a nawet dla przełożonego, który często zaangażowany jest w ogarnianie formalności.

Psst, to jeszcze nie koniec! Pod banerem czeka (bardzo ciekawy) ciąg dalszy artykułu.

Twórz wyjątkowe doświadczenia onboardingowe dla nowych pracowników I Gamfi Onboarding

8. Wprowadź pracownika do kultury organizacyjnej firmy z pomocą kreatywnego handbooka

Często się mówi, że handbook to najważniejszy dokument w organizacji. Tym bardziej warto, by zainteresował nowego pracownika, a jego lektura nie zakończyła się po pierwszej stronie. Myśl o handbooku jak o kreatywnym narzędziu, które możesz wykorzystać również w ramach działań employer brandingowych. Zarówno nowi pracownicy, jak i potencjalni kandydaci, nie przebrną przez obszerny dokument w nieciekawej formie.

Myśl nieszablonowo, ale w zgodzie z wartościami i filozofią kultury organizacyjnej firmy. Ciekawie podeszła do tematu amerykańska sieć Nordstrom. Ich „handbook” składa się tylko z dwóch slajdów i przekazuje jeden komunikat: „W każdej sytuacji kieruj się rozwagą”. Oczywiście, firma rozwija tę myśl na dalszych etapach wdrożenia. A jednak, pierwszy efekt zaklęty w tej prostej formie stanowi solidny fundament całej dalszej komunikacji.

Firma Nordstrom wdraża pracowników według jednej prostej zasady. I 13 sposobów na ciekawy onboarding I Blog Gamfi
Nordstrom całą swoją kulturę organizacyjną przekazuje za pomocą jednego, wyrazistego materiału.

Sprawdź, jak jeszcze może wyglądać ciekawy handbook dla pracownika >>

9. Podawaj wiedzę w przystępny sposób

Efektywny onboarding nie może przytłaczać. Wdrażaj więc nowego pracownika stopniowo, dawkując mu informacje. Wykorzystaj microlearning i grywalizację, by przekazać wiedzę w ciekawy i angażujący sposób. Twórz bazy wiedzy w formie online, by każdy nowicjusz mógł z nich skorzystać w dowolnym momencie, bez stresu, że jakieś treści ze szkoleń mogą mu bezpowrotnie umknąć.

13 sposobów na ciekawy onboarding I Blog Gamfi

10. Zaskocz nowego pracownika wyjątkowym szczegółem

Z pozoru mało istotne detale mogą być Twoim asem w rękawie! Podczas rekrutacji spróbuj wyciągnąć od kandydata jakąś ciekawostkę na jego temat. To może być hobby, ulubiona książka, danie, muzyka czy sport. Potem, pierwszego dnia pracy, zaskocz pracownika drobiazgiem, który nawiązuje do tej jednej rzeczy. Wyobraź sobie tylko zdumienie nowicjusza, gdy w prezencie powitalnym albo na biurku znajdzie książkę ukochanego autora czy ulubioną herbatę.

13 sposobów na ciekawy onboarding [gif] I Blog Gamfi

11. Daj zadanie bojowe

Pomóż nowemu pracownikowi przełamać pierwsze lody w komunikacji z zespołem. Wprowadź go w firmowe rytuały, które pozwolą mu łatwiej się zintegrować i szybciej zbudować relację z resztą załogi. To jeden z ważnych elementów procesu adaptacyjnego, który niestety bywa pomijany. Tymczasem onboardingowa magia tkwi właśnie w takich szczegółach!

Doskonale wie o tym LiveChat. Każdy nowy pracownik otrzymuje od nich welcome pack z propozycją wkupnego. Zgodnie z firmową tradycją osoby wdrażane do pracy podczas pierwszej wizyty w biurze przynoszą coś słodkiego. Aby ułatwić im zadanie, na opakowaniu prezentu powitalnego firma przekazuje gotowy przepis na ciasto!

Firma Live Chat przekazuje nowym pracownikom welcome pack z przepisem na ciasto dla zespołu. I 13 sposobów na ciekawy onboarding I Blog Gamfi

12. Zgrywalizuj etap budowania relacji

Powitalna kawa z zespołem czy wspólny lunch są dobrym wstępem do integracji zespołu. Pamiętaj jednak, że budowanie relacji wśród pracowników to długofalowy proces, który warto wesprzeć dodatkowymi aktywnościami.

Chodzi o to, by nowy pracownik poczuł się częścią drużyny. Wystarczy zorganizwnoać wspólne wyjście na bilard, siatkówkę, warsztaty kulinarne, czy inną atrakcję zespołową. Dobrym pomysłem może być też wirtualna wycieczka po biurze oparta na ciekawej fabule i angażujących misjach.

13 sposobów na ciekawy onboarding [gif] I Blog Gamfi

13. Zbuduj ciekawy onboarding w aplikacji wdrożeniowej

Dzięki cyfryzacji i automatyzacji w procesie onboardingu zyskujesz wiele możliwości na implementację kreatywnych rozwiązań, takich jak:

 • szkolenia podstawowe w formie microlearningu,
 • testy wiedzy w formie mini quizów,
 • interaktywne misje i zdobywanie punktów za kolejne zadania wdrożeniowe.

A to wszystko z możliwością personalizacji, tak by proces onboardingu był skrojony na miarę potrzeb pracowników i organizacji.

W naszej aplikacji Gamfi Onboarding wszystko to odbywa się bardzo komfortowo dla nowych pracowników i pracodawcy. Nowicjusz korzysta z jednego narzędzia, dostępnego online, które prowadzi go krok po kroku przez kolejne etapy procesu wdrożenia. Aplikacja dodatkowo uwalnia cenny czas managera. Ten zaoszczędzone zasoby może przeznaczyć na budowanie relacji z nowym pracownikiem.

13 sposobów na ciekawy onboarding I Blog Gamfi

Ciekawy onboarding i praca zdalna? To się wcale nie wyklucza!

Co więcej, zdalny proces onboardingu pracownika stwarza świetną okazję do optymalizacji i automatyzacji wielu aktywności.

Sprawnie przez formalności

Wspomniane wcześniej zamawianie sprzętu czy zbieranie danych dla kadr w przypadku stacjonarnego wdrożenia zajmuje sporo czasu i jest mniej komfortowe dla wszystkich zaangażowanych osób. Z pomocą cyfrowych narzędzi natomiast cały proces można przeprowadzić drogą zdalną – sprawnie i bezboleśnie.

Efektywna edukacja

Podobnie ze szkoleniami – wspierając się narzędziami online, włączasz do onboardingu bardziej efektywne formy przekazywania wiedzy. Część szkoleń przeprowadzanych dotąd w biurze możesz z powodzeniem przenieść do świata online. Bez każdorazowego angażowania prowadzących, zamawiania sal i organizowania całej stacjonarnej infrastruktury szkoleniowej.

Kreatywność, która robi wrażenie

Całkowicie zdalny onboarding wymaga jeszcze większej koncentracji na efektywnej komunikacji i uporządkowanym planie działania. Sztampowe rozwiązania nie zdadzą tutaj egzaminu, dlatego kreatywność w działaniu jest niezbędna. Bez tego nowi pracownicy nie zaangażują się w cały proces na tyle, by zakończyć onboarding z sukcesem. Porządna motywacja, prawda?

Przykłady ciekawego onboardingu – w Polsce i na świecie

Sposobów na interesujący onbaording jest wiele i zależą one od konkretnych branż i kultury organizacji. Mamy dla ciebie trzy przykłady.

Osobiście, choć zdalnie

Netguru, polskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w rozwiązaniach informatycznych, stawia na otwartą i transparentną komunikację. Tuż po udanej rekrutacji zatrudniony pracownik otrzymuje wiadomość z najważniejszymi informacjami o firmie, ma też możliwość zadawania pytań przez cały okres przejściowy – aż do rozpoczęcia pracy. Tym, co zwraca uwagę w procesie onboardingu w firmie, jest rozmowa z CEO, który osobiście opowiada pracownikowi o wartościach, celach i politykach organizacji. Cały proces, wraz z formalnościami, odbywa się zdalnie, co przy okazji daje nowej osobie dobre wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądać na co dzień jej praca.

Dla firmy ważne jest sprawne dzielnie się wiedzą, dlatego nowo zatrudniony może liczyć na pomoc mentora wprowadzającego go do zespołu, a także lidera, z którym omawia swoje cele i ścieżki rozwoju oraz wymienia uwagi podczas pierwszych dni pracy.

W szampańskim nastroju

Oryginalne podejście do onboardingu ma także TINYPulse. Ta firma informatyczna z Waszyngtonu nowych pracowników wita… szampanem. Dla organizacji jest to sposób na skrócenie dystansu, przełamanie pierwszych lodów i wyrażenie entuzjazmu z okazji sprowadzenia nowego talentu do firmy. „Chcemy zacząć od czegoś pozytywnego. Krzywa uczenia się może przebiegać stromo, a pierwsze 30 dni pracy często są najtrudniejsze. Ta butelka szampana mówi: Witaj w zespole! Wiemy, że wykonasz świetną robotę” – pisze TINYPulse na swoim firmowym blogu. Szampan to jednak nie wszystko. W ramach świętowania w pierwszych dniach pracy na nowe osoby czekają kolejne niespodzianki.

13 sposobów na ciekawy onboarding [gif] I Blog Gamfi

Gra w (nową) pracę

Jeszcze inne podejście proponuje Essar Oil & Gas, hinduska firma z branży paliwowej. Tutaj do onboardingu wprowadzono elementy grywalizacji . W proces wdrożenia włączone są szkolenia oparte na grach 3D, w których nowe osoby poznają środowisko pracy i współpracowników. To podejście pozwoliło znacząco skrócić czas wdrożenia, a nowi pracownicy szybciej osiągali pełną efektywność. Nauka przez zabawę jest też sposobem na zwiększenie zaangażowania nowej osoby. Taki onboarding to dla niej prawdziwie ekscytujące doświadczenie.

Mamy nadzieję, że udało nam się nieco Cię zainspirować. Teraz pora zamienić tę inspirację w rzeczywistość! Najlepiej z pomocą sprawdzonego onboardingowego narzędzia!

Masz pomysł na ciekawe wdrożenie? Przenieś go do aplikacji onboardingowej.

Testuj bezpłatnie aplikację Gamfi Onboarding!

Content Writer w Gamfi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mamy więcej dobrych treści!

Zapisz się na newsletter o onboardingu i pracy cyfrowej!

Administratorem danych jest Gamfi Sp. z o.o. Dane osobowe są przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego (wysyłka newslettera – podstawa art. 6 ust. 1 lit. a) rodo). Mają Państwo prawo dostępu do danych i uzyskania kopii danych, usunięcia i modyfikacji danych osobowych, złożenia sprzeciwu, przeniesienia danych lub ograniczenia przetwarzania, wycofania zgody oraz do złożenia skargi do UODO. Więcej informacje na temat ochrony danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności lub zadając pytanie na rodo@gamfi.pl.

Wiemy, jak rozwiązać onboardingowe wyzwania