Masz pytania? Odpowiemy! Wyślij do nas wiadomość na contact@gamfi.com

Grywalizacja w firmie

Czy grywalizacja to gra? O biznesowej wartości grywalizacji

Czy grywalizacja to gra | Blog Gamfi

Choć grywalizacja zawiera w swojej nazwie komponent “gra” utożsamianie jej z rozrywką typową dla graczy jest krzywdzącym uproszczeniem. Od wielu lat z powodzeniem wykorzystujemy ją do usprawniania procesów biznesowych właśnie dlatego, że grywalizacja to nie gra komputerowa.

Grywalizacja — definicja Wikipedii

Na początek zacznijmy od definicji Wikipedii. Ta podkreśla, że grywalizacja (również gamifikacja, gryfikacja z ang. gamification) to “wykorzystanie elementów gier i technik projektowania gier w kontekście niezwiązanym z grami, mające na celu angażowanie ludzi, motywowanie do działania, pobudzanie do nauki i rozwiązywania problemów przy osiąganiu przy tym pożądanych zachowań lub innych założonych celów”.

My rozumiemy grywalizację nieco inaczej – przede wszystkim za sprawą naszego wieloletniego doświadczenia w jej wdrażaniu i… e-sporcie. Tak! Zanim 11 lat temu stworzyliśmy Gamfi, zajmowaliśmy się profesjonalnym e-sportem i zarabialiśmy na życie rywalizacją w grach komputerowych. 

Paradoksalnie, suma tych doświadczeń doprowadziła nas do autorskiej definicji grywalizacji, która leży daleko od gier. Ale po kolei.

O co chodzi w e-sporcie

Przejrzyj swoje gry w telefonie. W wielu z nich kluczowe jest działanie według określonego scenariusza. Osiągasz kolejne levele, przechodzisz misje, zdobywasz odznaczenia. Masz frajdę przez kilka dni lub tygodni, ale po jakimś czasie nudzi Cię powtarzalność scenariusza i szukasz innej rozrywki. 

Zupełnie inaczej jest z e-sportem. E-sport jest rywalizacją w grach komputerowych prowadzoną w trybie multiplayer. To oznacza, że gracze rywalizują między sobą (indywidualnie bądź drużynowo), a nie z komputerem czy scenariuszem gry.

Gry typu multiplayer angażują graczy nawet latami. Jak to możliwe? Dzieje się tak za sprawą szeregu silnych emocji towarzyszących, które sprawiają, że gra cały czas fascynuje. W grach typu multiplayer scenariusz jest ważny, ale nie najważniejszy. Dużo istotniejsze są:

  • rywalizacja,
  • współzawodnictwo,
  • współpraca pomiędzy członkami zespołu,
  • strategie i myślenie strategiczne,
  • społeczność skupiona wokół danej gry,
  • turnieje i rankingi najlepszych graczy.

W grach multiplayer nie chodzi o rozrywkę i zabawę samą w sobie, ale o osiągnięcie jak najlepszego wyniku, zajęcie wyższego miejsca w rankingu, docenienie przez innych graczy. Im lepsze wyniki, tym większa motywacja do dalszych działań. Nie bez powodu od lat toczy się dyskusja na temat klasyfikacji e-sportu jako dyscypliny sportowej i dopuszczenia go do olimpiad. E-sportowi bliżej bowiem do drużynowej sztafety niż do gry w Scrabble.

Psychologia naukowa w grywalizacji

Wymienione kilka akapitów wcześniej mechanizmy, które leżą u podłoża popularności e-sportu, to schematy zachowań, które towarzyszą ludziom od tysiącleci. Myślenie strategiczne, współpraca i współzawodnictwo towarzyszą nam dzisiaj (w pracy, w rozwijaniu pasji, w grach) tak samo jak towarzyszyły naszym przodkom w polowaniu na mamuty.

Idąc dalej, można więc powiedzieć, że:

Grywalizacja nie jest prostym wykorzystaniem mechanizmów z gier. Grywalizacja bazuje na wykorzystaniu mechanizmów psychologii ewolucyjnej, które towarzyszą nam od zawsze i które są wykorzystywane m.in. w grach. Ale nie tylko.

Innymi słowy: grywalizacja działa także na tych, którzy nigdy w nic nie grali, bo nie bazuje na scenariuszach planszówek, ale na tym, jak ewolucja skonstruowała nasz mózg.

Co więcej, im dojrzalsza staje się grywalizacja, tym mniej elementów czerpie z gier, ponieważ jest stosowana  w zupełnie innym kontekście. Nie służy więc już tylko do tego, żeby dostarczać rozrywkę, ale przede wszystkim po to, żeby osiągnąć konkretny cel. A tu bardzo często mówimy już o twardych celach biznesowych. 

Grywalizacja — nasza definicja

Lata doświadczeń, które przełożyliśmy na wnioski opisane powyżej, doprowadziły nas do stworzenia naszej autorskiej definicji grywalizacji mającej odniesienie do biznesu. I do głównego obszaru naszych działań, czyli relacji pracownik-pracodawca:

Grywalizacja tłumaczy cele pracodawcy na cele pracownika i sprawia, że ich osiągnięcie staje się dla niego przyjemnością.

W powyższej definicji kluczowe są dwa elementy:

  1. tłumaczy – ponieważ projektowane przez nas rozwiązania przekładają cel biznesowy organizacji (np. skrócenie procesu onboardingu) na serię zadań, misji i indywidualnych celów pojedynczych pracowników; ich realizacja prowadzi w efekcie do osiągnięcia postawionego przez biznesu celu;
  1. przyjemnością — ponieważ mechanizmy zachowań, które wplatamy w nasze rozwiązania, dają pracownikom poczucie satysfakcji z osiągniętego mikro-celu i budują motywację do zdobycia kolejnych porcji wiedzy o podjęcia kolejnych działań wskazanych przez pracodawcę.

W rozwiązaniach tworzonych przez Gamfi stosujemy grywalizację, aby zbudować fundament zaangażowania i motywacji do osiągania określonych rezultatów.  Może to dotyczyć zarówno konkretnych wyników biznesowych (np. wykonania planów sprzedażowych), jak też przyswojenia i utrwalenia nowo zdobytej wiedzy w procesie zdalnego onboardingu pracowników. O tym więcej już wkrótce!

Automatyzuj z łatwością wszystkie etapy firmowego onboardingu.

Testuj bezpłatnie aplikację Gamfi Onboarding!

Adrian Witkowski

CEO w Gamfi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mamy więcej dobrych treści!

Zapisz się na newsletter o onboardingu i pracy cyfrowej!

Administratorem danych jest Gamfi Sp. z o.o. Dane osobowe są przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego (wysyłka newslettera – podstawa art. 6 ust. 1 lit. a) rodo). Mają Państwo prawo dostępu do danych i uzyskania kopii danych, usunięcia i modyfikacji danych osobowych, złożenia sprzeciwu, przeniesienia danych lub ograniczenia przetwarzania, wycofania zgody oraz do złożenia skargi do UODO. Więcej informacje na temat ochrony danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności lub zadając pytanie na rodo@gamfi.pl.

Wiemy, jak rozwiązać onboardingowe wyzwania