Masz pytania? Odpowiemy! Wyślij do nas wiadomość na contact@gamfi.com

 • Polski
 • English
Wdrożenie pracownika

Grywalizacja onboardingu: co da Twojej firmie?

Alt: Grywalizacja onboardingu nowego pracownika, sposoby

Onboarding! Nowi na pokładzie, czas na wdrożenie. Czyli… kilka dni z nosem w pdf-ach pełnych tekstu i skomplikowanych procedur? Maraton spotkań, po których bolą ręka (w dawnych czasach), oczy (w nowej normalności) i głowa? A może da się to zrobić sprytniej i efektywniej? Grywalizacja onboardingu w firmie może zdziałać cuda! 

“Myśl zachwytem. Myśl zabawą. Nie myśl obowiązkiem” – to cytat z książki “Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę” Julii Cameron. W czasach puchnących w oczach to-do list, stresu i nieustannie absorbującej codzienności ciężko zaangażować pracownika w żmudny proces, jakim może wydawać się onboarding. A przecież do tego chcemy jeszcze, żeby nowozatrudnieni pracownicy do onboardingu podchodzili entuzjastycznie, byli twórczy i wychodzili z inicjatywą! Jak wciągnąć nowego lub nową w onboarding? Odpowiedzią jest grywalizacja

Z tekstu dowiesz się

 • dlaczego grywalizacja w firmie działa,
 • jak grywalizacja może zaistnieć w procesach biznesowych Twojej organizacji, 
 • w jaki sposób grywalizujemy onboarding u naszych klientów, 
 • jakie korzyści dla organizacji płyną ze zgrywalizowanego onboardingu. 

Po co grywalizacja? Przyjemny i skuteczny onboarding w firmie 

W ebooku Onboarding na nowo piszemy między innymi, dlaczego warto włączyć grywalizację do firmowych procesów biznesowych, zwłaszcza w czasach tzw. “nowej normalności”, w której duża część życia firmy dzieje się zdalnie. 

Grywalizując onboarding sprawiamy, że staje się on dla świeżo zatrudnionych osób źródłem przyjemności. Mogą one dzięki temu wdrażać się i rozwijać nie dlatego, że “muszą”, ale dlatego, że chcą – dla własnej satysfakcji. Skutki? Według badań Aberdeen Group, grywalizacja procesu onboardingu zwiększa zaangażowanie nawet o 48%. Osoby zatrudnione czują się też bardziej zidentyfikowane z firmą, w której stosuje się grywalizację – aż 36% mniejsza rotacja kadr mówi sama za siebie. 

Grywalizacja procesu wdrożenia spełnia jeszcze jedną istotną funkcję – minimalizuje stres towarzyszący całemu procesowi. A ten – jak pokazują badania – jest ogromny. Na skali SRRS (Social Readjustment Rating Scale, Holmes and Rahe) poziom stresu związany z dołączeniem do nowego miejsca plasuje się tuż obok… śmierci przyjaciela! Bardziej szczegółowo o tym, jak grywalizacja może pomóc w rozładowaniu stresu nowicujsza, piszemy w tym tekście.

Wiesz już, że warto. Teraz pozostaje pytanie… JAK. 

Jak grywalizować proces onboardingu

W produktach Gamfi grywalizacja gra pierwsze skrzypce. Co właściwie składa się na zgrywalizowany proces onboardingu

 1. Dedykowany storytelling – angażująca fabuła, w którą można wpleść istotne dla organizacji wartości. Grywalizacja w rekrutacji jako poszukiwanie skarbu na tajemniczej wyspie? A może onboarding nowego pracownika opowiedziany przy pomocy historii futurystycznego miasta? Możliwości jest mnóstwo! 
 2. Angażująca ścieżka zaangażowania – wiemy, jak ludzie się uczą. Potrzebują zarówno przekazania wiedzy w strawnej, zwięzłej formie, jak i pomysłowych zadań sprawdzających, które utrwalą zdobyte wiadomości. Dlatego każdy proces biznesowy dzielimy na elementy składowe i formujemy ścieżkę zaangażowania, czyli serię zróżnicowanych zadań, które mają wciągać i oswajać z nowymi zagadnieniami. 
 3. Mechanika zadań i nagród – zadania o różnym stopniu trudności i rozmaitej konstrukcji nie tylko utrzymują uwagę grającego na wysokim poziomie, ale też sprawiają, że nowe wiadomości są przyswajane z łatwością. A do tego… nagrody! Gracz ma do zdobycia punkty, poziomy, odznaki, a także bonusy w kafeterii. Każdy lubi być doceniany! 
 4. Wiedza w pigułce – żadnych przydługich dokumentów, skomplikowanych prezentacji czy przekopywania się przez wspólne dyski. Zamiast tego skondensowana wiedza, podawana łatwo przyswajalnymi porcjami. 
 5. Role – w procesie onboardingu nowy pracownik to tylko jeden z “graczy”. Do tego mamy jeszcze buddy’ego oraz osobę pełniącą funkcję HR menedżera. Zadania każdej z tych osób zostają zgrywalizowane – zamiast procedur mamy taski i proces, który jest nie tylko skuteczny, ale też przyjemny dla wszystkich zainteresowanych. 

Wszystko razem pozwala stworzyć skalowalny onboarding nowego pracownika, który w pełni odpowiada na HR-owe wyzwania stojące przed biznesami w czasach hybrydy. 

Przykłady grywalizacji onboardingu (i nie tylko) w firmie

Jak to wygląda w praktyce? Poniżej prezentujemy przykłady mechanizmów grywalizacji, które wdrożyliśmy u naszych klientów. 

Grywalizacja onboardingu | Speedcity InPost | Aplikacja Gamfi
 • InPost: Jaki jest InPost? Przede wszystkim dynamiczny! Dlatego zgrywalizowany onboarding w firmie InPost toczy się w nowoczesnym mieście SpeedCity. Dzięki wprowadzeniu ciekawej fabuły i mapy, spójnej z wartościami organizacji i inspiruje już od pierwszych klików, onboarding w InPost to przyjemność i proces z efektem WOW.
 • T-Mobile: Grywalizacja w firmie T-Mobile obejmuje także uproszczenie procesów z obszaru Compliance – wygodne formularze ułożone w zadania do wykonania pozwalają pozyskać od osób zatrudnionych dokumenty niezbędne na etapie onboardingu. Aplikacja grywalizuje także zadania dla menedżera i buddiego, zwiększając efektywność całego procesu.
 • Firma z branży retail: Oprócz samego onboardingu, w aplikacji dla osób pracujących w sieci sklepów klienta zgrywalizowaliśmy też proces dzielenia się wiedzą peer-to-peer. Doświadczeni sprzedawcy i sprzedawczynie brali udział w specjalnych wyzwaniach, których efektem było powstanie bazy porad sprzedażowych dla zespołów sklepów. Dzięki temu nowy pracownik już od pierwszych dni może korzystać z wiedzy i doświadczenia kolegów oraz koleżanek z całej Polski. 

Grywalizacja działa! Umów konsultację już dziś, a wkrótce zajmiemy się onboardingiem również w Twojej organizacji. 

Zgrywalizowany onboarding nowego pracownika – korzyści

Wiemy z psychologii ewolucyjnej, że “nasze współczesne czaszki mieszczą umysły z epoki kamiennej” (Cosmides & Tooby, 1997; tłum. własne). Co to znaczy? Kiedy hałaśliwa codzienność męczy intensywnością bodźców, umysł szuka wytchnienia, chce wrócić do pierwotnej prostoty świata. Grywalizacja jest sposobem, by ludzki mózg przyswajał wiedzę i rozwijał nowe kompetencje “na miękko” – łatwo, przyjemnie, a przy tym efektywnie. 

Wyniki badania Talent LMS mówią, że aż 83% uczestników szkoleń zgrywalizowanych czuje wysoką motywację w ich trakcie. Z kolei… 61% szkolących się tradycyjnie odczuwa najzwyklejszą nudę. Po której stronie mocy chcesz być? 

Poza tym, zaangażowanie pracownika to jedno, równie ważne jednak jest zwyczajne lubienie. Po prostu. Osoba, która przechodzi przez onboarding płynnie i z uśmiechem ma szansę polubić swoją pracę od pierwszego dnia. A to wartość bezcenna! 

Małgorzata Harasimowicz | Gamfi

UX writerka w Gamfi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *