Masz pytania? Odpowiemy! Wyślij do nas wiadomość na contact@gamfi.com

  • Polski
  • English
Wdrożenie pracownika

Grywalizacja onboardingu: co da Twojej firmie?

Alt: Grywalizacja onboardingu nowego pracownika, sposoby

Onboarding! Nowi na pokładzie, czas na wdrożenie. Czyli… kilka dni z nosem w pdf-ach pełnych tekstu i skomplikowanych procedur? Maraton spotkań, po których bolą ręka (w dawnych czasach), oczy (w nowej normalności) i głowa? A może da się to zrobić sprytniej i efektywniej? Grywalizacja onboardingu w firmie może zdziałać cuda! 

“Myśl zachwytem. Myśl zabawą. Nie myśl obowiązkiem” – to cytat z książki “Droga artysty. Jak wyzwolić w sobie twórcę” Julii Cameron. W czasach puchnących w oczach to-do list, stresu i nieustannie absorbującej codzienności trudno zaangażować nowych pracowników w żmudny proces, jakim może wydawać się onboarding. A przecież chcemy jeszcze, żeby nowo zatrudnieni pracownicy do onboardingu podchodzili entuzjastycznie, byli twórczy. Oczekujemy ich zaangażowania i inicjatywy! A zatem? Jak wciągnąć nowego lub nową w onboarding? Odpowiedzią jest grywalizacja.

Z tekstu dowiesz się: 

  • dlaczego grywalizacja w firmie działa,
  • jak grywalizacja może zaistnieć w procesach biznesowych Twojej organizacji, 
  • w jaki sposób grywalizujemy onboarding u naszych klientów, 
  • jakie korzyści dla organizacji płyną ze zgrywalizowanego onboardingu. 

Po co firmie grywalizacja onboardingu?

W skrócie? Chodzi o miły i skuteczny proces wdrożenia. W ebooku Onboarding na nowo piszemy między innymi, dlaczego warto włączyć grywalizację do firmowych procesów biznesowych, zwłaszcza w czasach tzw. “nowej normalności”, w której duża część życia firmy dzieje się zdalnie. 

Łączy przyjemne z pożytecznym

Grywalizując onboarding, sprawiamy, że staje się on dla świeżo zatrudnionych osób źródłem przyjemności. Mogą one dzięki temu wdrażać się i rozwijać nie dlatego, że “muszą”, ale dlatego, że chcą – dla własnej satysfakcji. Skutki?

Według badań Aberdeen Group, grywalizacja procesu onboardingu zwiększa zaangażowanie nawet o 48%. Osoby zatrudnione czują się też bardziej zidentyfikowane z firmą, w której stosuje się grywalizację – aż 36% mniejsza rotacja kadr mówi sama za siebie. 

Stresowi mówi „bye-bye”

Grywalizacja procesu wdrożenia spełnia jeszcze jedną istotną funkcję – minimalizuje stres towarzyszący całemu procesowi. A ten – jak pokazują badania – jest ogromny. Na skali SRRS (Social Readjustment Rating Scale, Holmes and Rahe) poziom stresu związany z rozpoczęciem pracy w nowym miejscu plasuje się tuż obok… śmierci przyjaciela! Bardziej szczegółowo piszemy o tym w tekście „Nowa praca a stres – czy grywalizacja może pomóc?”

Wiesz już, że warto. Teraz pozostaje pytanie… JAK. 

Jak grywalizować proces onboardingu?

W produktach Gamfi grywalizacja gra pierwsze skrzypce. Co właściwie składa się na zgrywalizowany proces onboardingu? 

1. Dedykowany storytelling

Angażująca fabuła, w którą można wpleść istotne dla organizacji wartości. Grywalizacja w rekrutacji jako poszukiwanie skarbu na tajemniczej wyspie? A może onboarding nowego pracownika opowiedziany przy pomocy historii futurystycznego miasta? Możliwości jest mnóstwo! 

2. Angażująca ścieżka zaangażowania

Wiemy, jak ludzie się uczą. Potrzebują zarówno przekazania wiedzy w strawnej, zwięzłej formie, jak i pomysłowych zadań sprawdzających, które utrwalą zdobyte wiadomości. Dlatego każdy proces biznesowy dzielimy na elementy składowe i formujemy ścieżkę zaangażowania, czyli serię zróżnicowanych zadań, które mają wciągać i oswajać z nowymi zagadnieniami. 

3. Mechanika zadań i nagród 

Zadania o różnym stopniu trudności i rozmaitej konstrukcji nie tylko utrzymują uwagę grającego na wysokim poziomie, ale też sprawiają, że nowe wiadomości są przyswajane z łatwością. A do tego… nagrody! Gracz ma do zdobycia punkty, poziomy, odznaki, a także bonusy w kafeterii. Każdy lubi być doceniany! 

4. Wiedza w pigułce 

Żadnych przydługich dokumentów, skomplikowanych prezentacji czy przekopywania się przez wspólne dyski. Zamiast tego skondensowana wiedza podawana łatwo przyswajalnymi porcjami. 

5. Role

W procesie onboardingu nowy pracownik to tylko jeden z “graczy”. Do tego mamy jeszcze buddiego oraz osobę pełniącą funkcję HR menedżera. Zadania każdej z tych osób zostają zgrywalizowane – zamiast procedur mamy taski i proces, który jest nie tylko skuteczny, ale też przyjemny dla wszystkich zainteresowanych. 

Wszystko razem pozwala stworzyć skalowalny i skuteczny onboarding nowego pracownika, który w pełni odpowiada na HR-owe wyzwania stojące przed biznesami w czasach hybrydy. 

Grywalizacja onboardingu (i nie tylko) na przykładach

Jak to wygląda w praktyce? Poniżej prezentujemy przykłady mechanizmów grywalizacji, które wdrożyliśmy u naszych klientów. 

InPost: 

Jaki jest InPost? Przede wszystkim dynamiczny! Dlatego zgrywalizowany onboarding w firmie InPost toczy się w nowoczesnym mieście SpeedCity. Dzięki wprowadzeniu ciekawej fabuły i mapy (spójnych z wartościami organizacji i inspirujących już od pierwszych klików) onboarding w InPost to przyjemność i proces z efektem WOW.

Grywalizacja onboardingu | Speedcity InPost | Aplikacja Gamfi
Grywalizacja onboardingu | Speedcity InPost | Aplikacja Gamfi

T-Mobile

Grywalizacja w firmie T-Mobile obejmuje także uproszczenie procesów z obszaru Compliance – wygodne formularze ułożone w zadania do wykonania pozwalają pozyskać od osób zatrudnionych dokumenty niezbędne na etapie onboardingu. Aplikacja grywalizuje także zadania dla menedżera i buddiego, zwiększając efektywność całego procesu.

Firma z branży retail

Oprócz samego onboardingu, w aplikacji dla osób pracujących w sieci sklepów klienta zgrywalizowaliśmy też proces dzielenia się wiedzą peer-to-peer. Doświadczeni sprzedawcy i sprzedawczynie brali udział w specjalnych wyzwaniach, których efektem było powstanie bazy porad sprzedażowych dla zespołów sklepów. Dzięki temu nowy pracownik już od pierwszych dni może korzystać z wiedzy i doświadczenia kolegów oraz koleżanek z całej Polski.

Grywalizacja działa! Umów konsultację już dziś, a wkrótce zajmiemy się onboardingiem również w Twojej organizacji. 

Zgrywalizowany proces wdrożenia nowego pracownika – korzyści

Wiemy z psychologii ewolucyjnej, że “nasze współczesne czaszki mieszczą umysły z epoki kamiennej” (Cosmides & Tooby, 1997; tłum. własne). Co to znaczy? Kiedy hałaśliwa codzienność męczy intensywnością bodźców, umysł szuka wytchnienia, chce wrócić do pierwotnej prostoty świata. Grywalizacja jest sposobem, by ludzki mózg przyswajał wiedzę i rozwijał nowe kompetencje “na miękko” – łatwo, przyjemnie, a przy tym efektywnie. 

Wyniki badania Talent LMS mówią, że aż 83% uczestników szkoleń zgrywalizowanych czuje wysoką motywację w ich trakcie. Z kolei… 61% szkolących się tradycyjnie odczuwa najzwyklejszą nudę. Po której stronie mocy chcesz być? 

Poza tym, zaangażowanie pracownika to jedno, równie ważne jednak jest zwyczajne lubienie tego, co się robi. Po prostu. Osoba, która przechodzi przez onboarding płynnie i z uśmiechem ma szansę polubić swoją pracę od pierwszego dnia. A to wartość bezcenna! 

Zaintrygowaliśmy Cię? Chcesz, by grywalizacja onboardingu wzmocniła Twoje wyniki biznesowe i rozwinęła kulturę organizacyjną Twojej firmy? By stała się głównym elementem jej przewagi konkurencyjnej? Czymś, czego będą Ci zazdrościć inni pracodawcy i co pokochają Twoi nowi pracownicy? Uzbrojeni w wiedzę i doświadczenie jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Od czego zacząć automatyzowanie onboardingu?

Zobacz, jak stworzyć lepsze doświadczenie onboardingowe dla nowo zatrudnionej osoby, uwalniać czas menedżera i budować bardziej produktywne zespoły.

Małgorzata Harasimowicz | Gamfi

UX writerka w Gamfi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mamy więcej dobrych treści!

Zapisz się na newsletter o onboardingu i pracy cyfrowej!

Administratorem danych jest Gamfi Sp. z o.o. Dane osobowe są przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego (wysyłka newslettera – podstawa art. 6 ust. 1 lit. a) rodo). Mają Państwo prawo dostępu do danych i uzyskania kopii danych, usunięcia i modyfikacji danych osobowych, złożenia sprzeciwu, przeniesienia danych lub ograniczenia przetwarzania, wycofania zgody oraz do złożenia skargi do UODO. Więcej informacje na temat ochrony danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności lub zadając pytanie na rodo@gamfi.pl.

Wiemy, jak rozwiązać onboardingowe wyzwania