Blog
Gamfeed

Newsletter Gamfeed #11: Potęga checklisty

Anna Stelmaszyk
Newsletter Gamfeed #11: Potęga checklisty

Gamfeed to autorski newsletter Gamfi, w którym otrzymujesz wyselekcjonowaną i pożywną porcję wiedzy o onboardingu i pracy w erze cyfrowej. Gamfeed wysyłamy na skrzynki mailowe naszych subskrybentów co dwa tygodnie - dołącz teraz do ich grona, zapisując się tutaj na newsletter.
A już teraz zapraszamy Cię do lektury najnowszego odcinka Gamfeedu.

Tytuł tego Gamfeedu może brzmieć dla Was znajomo. Pożyczyliśmy go od Atula Gawande, autora słynnej książki o niezwykłej roli checklisty w życiu prywatnym, zawodowym i społecznym. Do tego skarbca wiedzy postanowiliśmy dołożyć swoje trzy grosze. Piszemy więc o zastosowaniu checklisty w pracy, zwłaszcza w pracy w HR. Naszą perspektywę znakomicie uzupełnia Dagmara Ptasińska w swoim eksperckim komentarzu. Zresztą - sprawdźcie sami!

Smacznego Gamfeedu!

Co znajdziesz w tym newsletterze?

  • Checklista - jak wykorzystać jej potęgę w HR?
  • Czego olimpijczycy uczą nas o rozwoju kompetencji?
  • “Potęga checklisty. Jak zrobić coś lepiej”
  • Ageizm problemem na rynku pracy
  • Wzięli checklistę na warsztat. Dosłownie
  • Kluczowa liczba: 35% - komentuje Dagmara Ptasińska (Kraft Heinz Polska)
Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Checklista - jak wykorzystać jej potęgę w HR?

Co łączy pilotów, chirurgów i dowódców armii? Wszyscy doskonale znają zalety stosowania list kontrolnych. W ich przypadku checklista potrafi zadecydować o sprawach życia i śmierci. W pracy HR-owca stawka może nie jest aż tak wysoka, ale i tu checklista może zdziałać cuda. I to w najróżniejszych obszarach: od rekrutacji przez onboarding aż podziałania EB czy badania NPS. Dziś podpowiadamy, jak korzystać z zalet listy kontrolnej - w pracy indywidualnej i zespołowej.

Lista kontrolna zawiera czynności, które należy wykonać, by móc osiągnąć zamierzony cel. Mogą one być sekwencją zadań w konkretnej kolejności lub listą kluczowych rzeczy do zrobienia. Checklista dotyczy zwykle powtarzalnych aktywności, definiuje krytyczne kroki, których brak zwiększa ryzyko błędu.

To uniwersalne narzędzie stosowane nie tylko w życiu prywatnym, ale również w takich obszarach, jak przemysł lotniczy czy medycyna. Atul Gawande, chirurg i endokrynolog, podczas współpracy z WHO stworzył słynne checklisty dla zespołów przeprowadzających operacje. Po ich wdrożeniu w ośmiu szpitalach na całym świecie liczba pooperacyjnych komplikacji spadła tam o 35%, a liczba śmiertelnych przypadków obniżyła się aż o 47%. Otwiera oczy, prawda?

O tym, jak tworzyć checklisty, jak mogą one pozytywnie wpłynąć na nasze aktywności oraz na czym polega podejście After-Action Review, opowiadamy w najnowszym tekście na naszym blogu.

Czytaj więcej >>

WARTO WIEDZIEĆ

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Czego olimpijczycy uczą nas o rozwoju kompetencji?

W mijających powoli igrzyskach olimpijskich podziwialiśmy mistrzów sportu, czyli ludzi, którzy w swoich dyscyplinach osiągnęli perfekcję. Czy droga na szczyt sportowców może być inspiracją dla każdego? Oczywiście! Skupianie się na detalach, optymalizowanie treningu i doskonalenie umiejętności w praktyce to uniwersalny sposób na pozyskiwanie nowych umiejętności i rozwój. A odpowiednia chcecklista pozwoli przejść przez ten proces w sposób świadomy i zorganizowany. 

O tym, jaką rolę w procesie nauki odgrywa odpowiedni trening, przeczytacie tutaj>>

“Potęga checklisty. Jak zrobić coś lepiej”

Tytuł książki Atula Gawande doskonale oddaje jej zawartość. Amerykański chirurg, pisarz i badacz zdrowia publicznego przyjrzał się wielu branżom i opisał, jak wprowadzenie w nich list kontrolnych pozwoliło zapanować nad skomplikowanymi procesami. Nie znajdziemy tam gotowych przepisów na to, jak stworzyć listę adekwatną do naszych wyzwań, ale liczba przykładów z różnych dziedzin dostarcza praktycznej wiedzy o tym, jak uprościć złożone zadania i ułatwiać sobie życie. Jeśli szukacie dowodów na to, że małe zmiany mogą dać duże efekty, w tej książce znajdziecie ich mnóstwo. Gorąco polecamy!

Książka dostępna jest w tłumaczeniu na język polski, a oryginał znajdziecie tutaj>>

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Ageizm problemem na rynku pracy

Polski Instytut Ekonomiczny przyjrzał się zjawisku ageizmu na polskim rynku pracy. Z raportu „Ageizm w Polsce – podsumowanie eksperymentalnego badania terenowego” wynika, że kandydaci poniżej 30. roku życia otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio dwa razy częściej niż osoby 50 plus. Szczególnie widać to w Warszawie, gdzie młodsi kandydaci na wyspecjalizowane stanowiska byli zapraszani na rozmowę 4-krotnie częściej. Poza stolicą ten współczynnik wynosił 1,76. 

Więcej danych z raportu znajdziecie tutaj>>

Wzięli checklistę na warsztat. Dosłownie

Checklisty sprawdzają się w różnych branżach i różnych środowiskach pracy. Kirabo Jackson, profesor Northwestern University, użył ich, by usprawnić pracę mechaników samochodowych. Efekt? Wzrost przychodów o 25%. – Gdy zadania są skomplikowane, ludziom umykają szczegóły. W wielu zawodach trzeba wykonywać złożone czynności. Gdy mamy pod ręką plan działania, możemy w większym stopniu skupić się na zadaniach - mówi Jackson w rozmowie z Katy Milkman z University of Pennsylvania.

O tym, jak checklisty mogą realnie wpłynąć na biznes, przeczytacie tutaj>>

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

KLUCZOWA LICZBA

35%

o tyle spadła liczba przypadków komplikacji pooperacyjnych w 8 szpitalach rozlokowanych na całym świecie po tym, jak na salach operacyjnych tych szpitali wprowadzono opracowaną przez WHO specjalną checklistę nazywaną listą bezpieczeństwa operacyjnego.

Źródło: Atul Gawande

Dagmara Ptasińska, Head of People & Performance w Kraft Heinz Polska,komentuje kluczową liczbę w newsletterze Gamfeed, newsletterze o onboardingu od Gamfi.

Dagmara Ptasińska
Head of People & Performance, Kraft Heinz Polska

Gamfi: Czego historia o sukcesie checklisty w świecie chirurgii może nauczyć nas o zastosowaniu listy kontrolnej w naszej codziennej pracy?

Współczesny człowiek, poddany ciągłej obróbce informacyjnej, ma stan świadomości zbliżony do tego, jaki przeżywa żołnierz na polu walki: jest w ciągłej mobilizacji. Skonfrontowany z olbrzymią ilością informacji, będzie co prawda zdolny do błyskawicznej ich selekcji, lecz zabraknie mu już czasu i mocy przerobowych na analizę i refleksję.

Gdyby ktoś zapytał mnie, po co nam checklisty – pierwszą odpowiedzią byłoby właśnie: żeby nie przegapić elementów, których pominięcie doprowadziłoby do błędu lub wydłużyło czas potrzebny na dokończenie zadania. O tym właśnie jest case chirurgii opisany przez Atula Gawande w „Potędze checklisty”.

Czy checklisty mają zastosowanie w biznesie? Jak najbardziej, szczególnie polecam zajrzeć do książki „Checklisty dla biznesu” Macieja Sasina. W jego książce znajdziemy ponad 90 checklist i narzędzi dotyczących zarządzania, rekrutacji, sprzedaży i efektywności osobistej.

Checklisty przydają się zwłaszcza wtedy, kiedy musimy w limitowanym czasie zająć się kompleksową czynnością i chcemy uwzględnić wszystkie istotne obszary, na przykład zaplanować strategię sprzedażową lub strategię budowania zaangażowania pracowników. Sprawdza się także wówczas, kiedy opracowujemy proces optymalnego postępowania, np. przy zarządzaniu projektami, projektowaniu procesu rekrutacji czy przygotowaniu wdrożenia nowego systemu informatycznego. Pamiętajmy, że listy kontrolne koncentrują się na kluczowych aspektach danego problemu. Nie są szczegółowymi instrukcjami postępowania. Kierują na przykład uwagę na standard obsługi klienta, proces realizacji usługi serwisowej itp. Mają zastosowanie także w przypadku bardziej rutynowych zadań, takich jak prowadzenie spotkań czy scenariusza rozmowy telemarketera.

Oczywiście, lista kontrolna to tylko jedno z wielu narzędzi, które mogą nam pomóc w podnoszeniu skuteczności w pracy. Stosujmy ją tam, gdzie ma sens, oszczędzi nam nerwów i pozwoli działać z chirurgiczną precyzją.

Udostępnij ten post
LinkedIn icon
X icon
Facebook icon
Blog

Polecane wpisy na blogu

Odkryj najpopularniejsze wpisy
na temat onboardingu pracowników i nowoczesnego HR.

Rozpocznij za darmo już teraz

Karta kredytowa nie jest wymagana. Zrezygnuj, kiedy chcesz.