Blog
Gamfeed

Newsletter Gamfeed #13: Handbook HR

Anna Stelmaszyk
Newsletter Gamfeed #13: Handbook HR

Gamfeed to autorski newsletter Gamfi, w którym otrzymujesz wyselekcjonowaną i pożywną porcję wiedzy o onboardingu i pracy w erze cyfrowej. Gamfeed wysyłamy na skrzynki mailowe naszych subskrybentów co dwa tygodnie - dołącz teraz do ich grona, zapisując się tutaj na newsletter.
A już teraz zapraszamy Cię do lektury najnowszego odcinka Gamfeedu.

Hej! W tym wydaniu Gamfeedu bierzemy na tapet temat idealnego handbooka dla pracownika. Mamy dla Ciebie cały artykuł z poradami w tej kwestii, a Radek Szczęsny podpowiada dodatkowo, jak tworzyć welcome booki przyjazne millenialsom i zoomersom. Poza tym? Garść ważnych newsów z rynku HR, a na koniec kilka słów o ewaluacji w procesie wdrożenia.

A już teraz życzymy Ci inspirującej lektury! Mamy nadzieję, że będzie dla Ciebie wartościowa nawet w tym pełnym wyzwań czasie.

Co znajdziesz w tym newsletterze?

  • Jak stworzyć ciekawy handbook dla pracownika?
  • Powrót na stare śmieci - to się może udać
  • 12 dobrych praktyk zdalnego onboardingu
  • Technologiczni giganci wracają do biur
  • Zadbaj o formę na home office
  • Kluczowa liczba: 43% - komentuje Radosław Szczęsny (Gamfi)
Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Jak stworzyć ciekawy handbook dla pracownika?

Nowi pracownicy mają zwykle wieeele pytań. Szukają informacji na temat tego, jak wygląda sama praca, ale też jakie zasady panują w firmie. Polityki, procedury, wartości organizacji, warunki pracy - te wszystkie kwestie trzeba przedstawić nowo zatrudnionemu w możliwie przystępny sposób. Dlatego często mówi się, że employee handbook to najważniejszy dokument w organizacji.

To swego rodzaju przewodnik po organizacji, który wspiera proces wdrożenia i zaopatruje pracownika w przydatne wskazówki "na start". Aby pierwsze dni pracy były jak najbardziej komfortowe dla nowego członka załogi, przekażmy mu podręczniki już na etapie pre-onboardingu, np. w duecie z welcome packiem. Taki gest pomaga budować poczucie przynależności nowo zatrudnionej osoby od samego początku wspólnej drogi zawodowej.

Biorąc pod uwagę mnogość potrzeb i tematów do zaadresowania, stworzenie przepisu na idealny welcome book może się wydawać prawdziwym wyzwaniem. Na szczęście są sposoby, by ten gąszcz informacji okiełznać i wyłuszczyć z niego najważniejsze treści oraz wskazówki.

Co powinno się znaleźć na handbookowej checkliście i jakich błędów unikać? Jakie welcome booki tworzą najlepsi i co robić, by - tak jak oni - odejść od sztampy? O tym wszystkim opowiadamy w najnowszym artykule na naszym blogu.

Czytaj więcej >>

WARTO WIEDZIEĆ

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Powrót na stare śmieci - to się może udać

Według danych EnterpriseAlumni 24% użytkowników ich platform aplikowało o pracę u swojego byłego pracodawcy. Również LinkedIn odnotował wzrost zainteresowania powrotem do poprzedniej firmy. Ponowne zatrudnienie osoby mającej już doświadczenie w organizacji ma sporo zalet - stary-nowy pracownik wraca do firmy z nowymi umiejętnościami, jednocześnie zna już kulturę organizacji, więc onboarding przebiega sprawniej i nie wymaga zaangażowania wielu zasobów. Ale z taką sytuacją wiążą się też pewne ryzyka. Jakie?

Więcej o zjawisku “boomerang employees” przeczytasz tutaj>>

12 dobrych praktyk zdalnego onboardingu

Zdaje się, że w ciągu ostatnich dwóch lat oswoiliśmy już nieco home office. Mimo to, w temacie pracy zdalnej wciąż pozostaje jeszcze kilka nie do końca odkrytych wysepek. Jedną z nich jest z pewnością kwestia zdalnego onboardingu. Być może dlatego, że proces wdrażania wciąż często (niesłusznie!) pozostaje w cieniu procesu rekrutacji. Ale, ale - wszystko da się nadrobić! Bazując na doświadczeniu pracy z naszymi klientami (i naszym własnym - w Gamfi pracujemy i wdrażamy się zdalnie) zebraliśmy dla Was 12 dobrych praktyk zdalnego onboardingu. Częstujcie się!

O tym, jak przeprowadzić zdalny onboarding, przeczytasz tutaj>>

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Technologiczni giganci wracają do biur

Po ponad dwóch latach pracownicy technologicznych gigantów znów zaczną pojawiać się w biurach. Zagrożenie związane z COVID-19 zmniejszyło się i firmy uznały, że czas najwyższy zmienić model pracy. Część z nich zostanie przy modelu hybrydowym, część stopniowo będzie zwiększało udział pracy stacjonarnej, a część wybór pozostawia pracownikom. “W tak dużej firmie, jak nasza, nie może być jednego uniwersalnego podejścia odpowiadającego wszystkim zespołom” - tłumaczy prezes Amazona Andy Jassy. 

Jak zmieni się model pracy w Big Techach, czytaj tutaj>>

Zadbaj o formę na home office

Siedzący tryb życia, odczuwalny jeszcze mocniej od czasu pandemii COVID-19, dał się we znaki wielu pracownikom. Naukowcy z Uniwersytetu Essex mają na to jednak metodę - w swoim badaniu zaproponowali pracownikom włączenie do planu dnia w pracy krótkich, dwuminutowych ćwiczeń. Wystarczyło parę przysiadów czy podnoszeń ramion, by zmęczenie, wynikające z ciąglych telekonferencji znacznie się zmniejszało.

O tym, co jeszcze naukowcy z Essex zaobserwowali w swoim badaniu, dowiesz się tutaj>>

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

KLUCZOWA LICZBA

43%

millenialsów nie doczytuje do końca wręczonego im handbooka.


Źródło: GuideSpark

Radosław Szczęsny, Head of Product w Gamfi

Radosław Szczęsny
Head of Product w Gamfi

Gamfi: Jak tworzyć handbooki HR dla millenialsów i zoomersów?

W dobie mediów społecznościowych nasze możliwości skupienia uwagi nieustannie się kurczą. Dziś nasza tzw. attention span to zaledwie ok. 8 sekund. Co więcej, każdorazowe otrzymanie wiadomości, lajka lub szera działa na nas jak minizastrzyk z dopaminy. To właśnie przez ten mechanizm nie jesteśmy w stanie odłożyć telefonu na bok. I to właśnie z tymi mechanizmami millenialsi i zetki zaznajomieni są najlepiej. Ci pierwsi od wczesnej młodości, ci drudzy - praktycznie od urodzenia. 

Nie dziwi więc, że młodzi ludzie niechętnie wertują wręczane im przez pracodawców handbooki. Nie dlatego, że nie chcą, ale dlatego, że nie są w stanie. Główny problem leży w formie podania informacji.

Dziś inaczej konsumujemy media. Pochłaniamy superkrótkie filmy na TikToku, przeglądamy instagramowe stories, scrollujemy Twittera, skanujemy nagłówki. Bolesna prawda jest taka, że nikt z młodych pracowników nie będzie obecnie czytał długich, rozbudowanych treści. Czas więc odłożyć do lamusa welcome booki w postaci monotonnych prezentacji czy wypełnionych tekstami plików PDF. Zamiast tego warto postawić na interaktywną formę, najlepiej wspartą microlearningiem i mechanizmami grywalizacji.

Spróbujmy podejść do projektowania handbooka niekonwencjonalnie. Możemy na przykład stworzyć coś na kształt aplikacji lub gry online, w której przyswajanie wiedzy polega na wykonywaniu kolejnych misji, za które jest się wynagradzanym (nawet jeśli tylko symbolicznie). Same zadania z kolei mogą być podsuwane pracownikowi pod postacią stories, powiadomień push lub w panelu, który imituje newsfeed. Mamy tu i media społecznościowe, i storytelling, i wiedzę podawaną sukcesywnie, lecz w małych porcjach, a nawet mechanizm nagradzania czy rywalizację. Słowem - wszystko to, co odwołuje się do naturalnych potrzeb ludzkiego umysłu, pomaga uczyć się bezwysiłkowo i przypomina znane nam z social mediów wzory. Co jeśli nie mamy możliwości, by stworzyć tego typu narzędzie? Wykorzystajmy jego podstawowe mechanizmy i pracujmy z tym, co mamy (np. ścieżki mailingowe). To już jakiś początek.

Udostępnij ten post
LinkedIn icon
X icon
Facebook icon
Blog

Polecane wpisy na blogu

Odkryj najpopularniejsze wpisy
na temat onboardingu pracowników i nowoczesnego HR.

Wypróbuj za darmo już teraz

Karta kredytowa nie jest wymagana.