Skontaktuj się z nami: contact@gamfi.com

Gamfeed

Newsletter Gamfeed #7: Czas podsumowań

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Gamfeed to autorski newsletter Gamfi, w którym otrzymujesz wyselekcjonowaną i pożywną porcję wiedzy o onboardingu i pracy w erze cyfrowej. Gamfeed wysyłamy na skrzynki mailowe naszych subskrybentów co dwa tygodnie – dołącz teraz do ich grona, zapisując się tutaj na newsletter.
A już teraz zapraszamy Cię do lektury najnowszego odcinka Gamfeedu.

Jeśli 2020 był dla nas wszystkich trzęsieniem ziemi, to 2021 przypominał już systematyczne odbudowywanie rzeczywistości i jednoczesne przygotowywanie się na ewentualne przyszłe wstrząsy wtórne. 

Grudzień to idealny moment, by spojrzeć wstecz i przyjrzeć się temu, jak wykorzystaliśmy ostatni rok w zespołach HR. Liczby mówią, że nie najgorzej – raport Pracuj Ventures wskazuje na 36-procentowe wzmocnienie pozycji HR w stosunku do sytuacji sprzed pandemii. A co mówią eksperci i praktycy? Między innymi tego dowiecie się z tego wyjątkowego, świątecznego numeru Gamfeedu. 

Wyjątkowego również dlatego, że obchodzimy małą rocznicę, a także dlatego, że przed nami krótka świąteczna przerwa. Wypoczęci, objedzeni i pełni noworocznych postanowień wrócimy do Was już 5 stycznia. Tymczasem poniżej zostawiamy Wam mnóstwo smakołyków do pałaszowania w wolnej przedświątecznej chwili.

Jak zawsze, życzymy smacznej lektury i… do przeczytania w nowym roku!

Co znajdziesz w tym newsletterze?

  • Bilans. Eksperci HR podsumowują 2021 i prognozują 2022 rok
  • Gamfeed ma już 3 miesiące!
  • Dlaczego buddy to kluczowe ogniwo Twojego onboardingu?
  • Ile powinien trwać onboarding?
  • 9 lekcji, jakie dała nam praca hybrydowa
  • Wymiana wiedzy w onboardingu – 8 sprawdzonych sposobów
  • Pre-onboarding – jak wykorzystać jego potencjał?
  • Trendy w onboardingu na 2022 rok
  • Kluczowe liczby z raportu Pracuj Ventures i pracuj.pl


Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Bilans. Eksperci HR podsumowują 2021 i prognozują 2022 rok

W styczniu tego roku zaprosiliśmy do wyjątkowej inicjatywy ekspertów polskiego świata HR. Poprosiliśmy ich, by – korzystając ze swojej ogromnej wiedzy i doświadczenia – ułożyli prognozę zmian, jakie w 2021 roku zajdą w świecie pracy. Minęło 12 miesięcy i wprost nie mogliśmy odmówić sobie powrotu do tego tematu. Tym razem zwróciliśmy się do naszych gości z prośbą o podsumowanie wcześniejszych rokowań: co ich zaskoczyło, a co się sprawdziło? No i – nie mniej ważne pytanie – jak jawi im się rok 2022?

Swoimi refleksjami podzielili się z nami:

⭐ Maja Gojtowska (Gojtowska.com) 

⭐ Małgorzata Grostal (Pracuj Ventures)

⭐ Anna Klus (Franke Group)

⭐ Joanna Kucharska (Sii Polska)

⭐ Gosia Kucharska (Sunrise System)

⭐ Karolina Kuźmicz (4finance)

⭐ Agata Łotowska (Sunrise System)

⭐ Zyta Machnicka (Lightness)

⭐ Joanna Malinowska-Parzydło (Younicorn, HRInfluencers)

⭐ Wioletta Marciniak-Mierzwa (EY Poland) 

⭐ Cezary Mączka (Budimex SA)

⭐ Iwona Michalczyk (Pomysły Przenikliwe)

⭐ Jowita Michalska (Digital University)

⭐ Anna Mikulska (MJCC)

⭐ Michał Młynarczyk (Devire, Polskie Forum HR) 

⭐ Aleksandra Paszkiewicz (Netguru)

⭐ Iga Pazio (Pracuj.pl)

⭐ Dagmara Ptasińska (T-Mobile)

⭐ Anna Trochim (Cushman & Wakefield Polska Trading Sp. z o.o.)

⭐ Iwona Wencel (WNCL)

⭐ Adrian Witkowski

⭐ Ula Zając-Pałdyna (let’s HR, blog HR na obcasach)

Kalejdoskop tematów i wyzwań

W wypowiedziach naszych gości przewijają się takie tematy, jak potrzeba inwestycji w people analytics, zmiana kompetencji liderów czy nowe podejście do benefitów pracowniczych. Dużo miejsca poświęca się również kwestii dbania o wellebing pracowników zmęczonych sytuacją permanentnej niepewności i nieustannie zachodzących zmian. Komentatorzy zwracają również uwagę na wyzwania takie, jak utrzymywanie zaangażowania pracowników, radzenie sobie z konkurencją ze strony innych pracodawców czy właściwe odpowiadanie na rosnące oczekiwania płacowe. Aktualna pozostaje także kwestia szeroko pojętej redefinicji środowiska pracy w kontekście upowszechniających się modeli zdalnych i hybrydowych. 

Zaintrygowani? Pełne wypowiedzi ekspertów już teraz znajdziecie na naszym blogu!

Czytaj więcej >> 


Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

YAY!

Za nami 6 pełnych numerów newslettera wydawanego w zupełnie nowej formule. Mamy co świętować! Z tej okazji chcemy jeszcze raz podzielić się z Wami tekstami przewodnimi, które wprowadzały nas (i Was!) w temat każdego kolejnego wydania. To doskonała okazja, by co nieco nadrobić, do czego serdecznie zachęcamy!

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi. Dlaczego buddy to kluczowe ogniwo Twojego onboardingu?- wpis blogowy

Dlaczego buddy to kluczowe ogniwo Twojego onboardingu?

Buddy to taki firmowy cudotwórca. Bo jak inaczej nazwać kogoś, kto zaledwie jednym spotkaniem z nowym pracownikiem sprawia, że ten odczuwa aż 56-procentowy wzrost swojej produktywności? Jakie dokładnie są obowiązki buddiego, dlaczego powinien żyć w dobrej komitywie z menedżerem, co ma wspólnego z rolą ambasadora, no i jak rekrutować i motywować najlepszych buddiech na świecie?

Przeczytaj artykuł>>

Poczytaj też, jak wspierać i motywować buddiego>>

Ile powinien trwać onboarding?

Dzień? Ziiimno. Tydzień? Wciąż zimno. Miesiąc? Cieplej, cieplej… Trzy miesiące i dłużej? Bingo! Czy właśnie zdradziliśmy puentę artykułu? Bynajmniej! To dopiero nasz punkt wyjścia. Dalej opowiadamy o tym, dlaczego efektywny onboarding powinien przypominać raczej maraton niż sprint, a także o czym myślimy, kiedy mówimy o efektywności wdrażania pracowników. Zdradzamy również sekretne rozwiązania, dzięki którym wyciśniecie z procesu onboardingowego, ile tylko się da!

Przeczytaj artykuł>>

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi. Ile powinien trwac onboarding? - wpis blogowy
Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi. 9 lekcji, jakie dała nam praca hybrydowa - wpis blogowy.

9 lekcji, jakie dała nam praca hybrydowa

Jeśli w warunkach New Normal coś wiemy na pewno, to prawdopodobnie to, że praca hybrydowa zostanie z nami na dłuuugo. Być może nawet na stałe. To, jak będzie wyglądać w bliższej i dalszej przyszłości, pozostaje kwestią otwartą, ale hybryda i tak już zdążyła udzielić nam kilku cennych lekcji na temat tego, jak myśleć o pracy w erze agile. Tutaj zdradzimy tylko, że pożegnać będziemy musieli m.in. biuro, potrzebę kontroli i w pełni stacjonarny onboarding. Po więcej zapraszamy na naszego bloga.

Przeczytaj artykuł>>

Poczytaj, co o realiach pracy hybrydowej mówią eksperci>>

Wymiana wiedzy w onboardingu –
8 sprawdzonych sposobów

Dlaczego skuteczna wymiana wiedzy to fundament onboardingu? Jakie są trzy grzechy główne popełniane przez organizacje starające się edukować nowych pracowników? Czym jest aktywna nauka i jak stosować ją w praktyce? To tylko kilka wątków, jakie poruszamy w naszym artykule. Jeśli myślisz o zaprojektowaniu w swojej firmie skutecznych mechanizmów knowledge sharing, to zdecydowanie coś dla Ciebie!

Przeczytaj artykuł>>

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi. Wymiana wiedzy w onboardingu - 
8 sprawdzonych sposobów - wpis blogowy.
Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi. Pre-onboarding - jak wykorzystać jego potencjał? - wpis blogowy.

Pre-onboarding – jak wykorzystać jego potencjał?

To ten dziwny czas pomiędzy już-nie-jestem-kandydatem i jeszcze-nie-jestem-pracownikiem, okres pomiędzy zakończeniem rekrutacji a pierwszym dniem w nowej pracy. Pre-onboarding może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy i stanowi wprost idealną okazję do budowania relacji, lojalności i pozytywnych doświadczeń na linii pracodawca – nowy pracownik. Niestety, niewykorzystany bywa również przyczyną utraty nowego pracownika jeszcze przed day one. A jak wykorzystać jego potencjał? I jaką właściwie rolę pełni pre-onboarding na całej onboardingowej szachownicy?

Przeczytaj artykuł>> 

Trendy w onboardingu na 2022 rok

Szklana kula? Nie będzie potrzebna! Wyciągnęliśmy lunetę i zajrzeliśmy w najbliższą (i tę nieco dalszą też) przyszłość. W efekcie powstał materiał, który – mamy wielką nadzieję – pomoże Wam przygotować swój onboarding na prawdziwe wyzwania współczesności! Słowa klucze? Cyfryzacja, automatyzacja, e-commerce experience, VR training i… menedżer!

Przeczytaj artykuł>>

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi. Trendy w onboardingu na 2022 rok - wpis blogowy.

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi.

Smakuje Ci nasz Gamfeed? Podziel się tym ze światem!

Będzie nam przemiło, jeśli wspomnisz o nas w mediach społecznościowych. Użyj hashtagu #gamfeed i poleć innym rejestrację na nasz newsletter na: www.gamfi.com/newsletter


KLUCZOWA LICZBA

Tym nie jedna, a aż trzy (a nawet więcej)!

Przedstawiamy Wam dane z najnowszej publikacji Pracuj Ventures i pracuj.pl pt. “Silniejsza pozycja HR i potencjał dla technologii”. O wnioskach, jakie możemy z nich wysnuć, opowiada nam Małgorzata Grostal, Senior Associate w Pracuj Ventures.

36%

W co trzeciej firmie (36%) pozycja HR jest obecnie silniejsza niż przed pandemią.

8%

Jedynie 8% organizacji przeprowadza cyklicznie badanie opinii / potrzeb / satysfakcji / zaangażowania pracowników (np. raz na kwartał, raz na miesiąc lub raz na 2 tygodnie).

Tylko 12% organizacji łączy dane HR z danymi biznesowymi firmy i mierzy zachodzące pomiędzy nimi powiązania.

10%

Tylko 10% firm korzysta ze specjalistycznego oprogramowania wspierającego analitykę HR. 

Najczęściej organizacje wybierają narzędzia z takich obszarów, jak: kadry i płace (81%), rekrutacja (57%), bieżąca komunikacja (40%), a najrzadziej z obszarów takich, jak: ocena efektów pracy (17%), onboarding (12%) czy właśnie analityka HR (10%).

Przeczytaj cały raport>>

Na czym będzie się koncentrować HR w 2022 roku?

Coraz silniejsza pozycja działów HR

Wszyscy wiemy, że ostatnie 2 lata były czasem ogromnych wyzwań i dynamicznych zmian dla firm. Dzisiaj możemy już powiedzieć, że działy HR stanęły na wysokości zadania i stały się nie tylko firmowym „buforem” w trudnych sytuacjach, ale także katalizatorem zmian wpływających w istotny sposób na ciągłość biznesu. Wyniki raportu „Silniejsza pozycja HR i potencjał dla technologii” potwierdzają ten fakt oraz pokazują, że działy HR w obliczu pandemii umocniły swoją pozycję – 36% respondentów wskazało, że pozycja HR w ich firmie jest teraz silniejsza, niż przed pandemią.

Wyhamowanie w kwestii wdrażania systemów wspierających

Mocno niepokoi mnie natomiast zaskakujący wniosek, że aż 40% firm w ogóle nie planuje wdrażać systemów wspierających procesy HR-owe w przyszłym roku. Czyżby organizacje i zarządy sądziły, że to koniec trudnej sytuacji i skoro poradziliśmy sobie przez pierwsze 2 lata, to dalej też się to uda? To złudne przekonanie. 

Na bazie raportu widać także, że zespoły HR skupiają się głównie na pozyskaniu pracowników, a mniejszą wagę przywiązują do tego, co dzieje się z nimi na późniejszych etapach rozwoju już wewnątrz organizacji. To trochę tak, jakbyśmy wrzucali dużo złota do dziurawego lejka i ciągle musieli dorzucać. 

W zakresie samej rekrutacji firmy mogłyby się także mocniej skupić na rozwijaniu kompetencji wewnątrz firmy tak, by w większym stopniu realizować cele rekrutacyjne w ramach organizacji.

Potrzeba długoterminowych strategii działania

Zwróciłabym tu uwagę na fakt, że przez ostatnie 2 lata działy HR i całe firmy funkcjonowały w trybie maksymalnej mobilizacji. Na krótką metę może to przynieść oczekiwane efekty, ale jest nie do utrzymania w długoterminowej perspektywie. Jak zatem utrzymać ten trend, by działy HR mogły rozwijać swoją strategiczną rolę, czyli wspierać organizacje w osiąganiu celów biznesowych oraz dbać o ludzi? Przede wszystkim wyposażyć je w odpowiednie narzędzia, które ułatwią pracę. Jako fundusz inwestycyjny działający w obszarze HR Tech widzimy, jak dynamicznie rozwija się ten rynek. Nowoczesne narzędzia pozwalają odciążyć pracowników HR od mnóstwa żmudnych i nużących zadań, a także zautomatyzować wiele procesów. To nie tylko realna oszczędność czasu zespołów HR i pracowników, ale także konkretny zysk finansowy dla firmy.

Małgorzata Grostal Senior Associate w Pracuj Ventures | komentarz dla Gamfi w newsletterze Gamfeed.
Małgorzata Grostal
Senior Associate w Pracuj Ventures

Content Writer w Gamfi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *