Blog
Onboarding pracownika

Nowa praca a stres - czy grywalizacja może pomóc?

Małgorzata Harasimowicz
Nowa praca a stres - czy grywalizacja może pomóc?

Zmiana pracy stresuje. Najpierw rekrutacja, w której trzeba wypaść jak najlepiej, potem pierwsze dni i żmudny proces wdrożenia. Nowi ludzie, nowe zadania, nowe miejsce… To wszystko wywiera na nowo zatrudnionej osobie ogromną presję. Jak pomóc jej przejść przez ten "bojowy chrzest" gładko?

Każdy stres jest ogromnym obciążeniem dla ludzkiej psychiki. Podobnie jest z nową pracą, choć często nie zdajemy sobie sprawy, jak wysoki poziomu stresu towarzyszy tej zmianie. Oparta na badaniach skala poziomu stresu towarzyszącego różnym życiowym wydarzeniom Social Readjustment Rating Scale plasuje na tej samej pozycji rozpoczynanie nowej pracy i… śmierć bliskiego przyjaciela. Brzmi poważnie, prawda?

W sieci można natknąć się na wiele poradników pod tytułem "W nowej pracy powinieneś...". Część z nich to wartościowe źródła informacji dla nowicjuszy, którzy już od pierwszego dnia pragną zrobić dobre wrażenie na przełożonym i współpracownikach. Na tę kwestię należy jednak spojrzeć również z perspektywy pracodawcy. Stres przed nową pracą może zostać zredukowany poprzez prawidłowo przeprowadzony on boarding. Jego brak w wielu organizacjach jest jedną z największych bolączek, na jakie cierpi polski rynek pracy. Sprawdzone procedury, które należy wdrożyć w danej firmie pozwalają nowicjuszom szybciej odnaleźć się w nowym zespole i udowodnić swój potencjał. Gdy rozpoczyna się nowa praca, stres jest nieunikniony, ale przemyślane wdrożenie może go znacznie zredukować.

Zastanówmy się zatem, co można zrobić, by wspomóc osobę rozpoczynającą nową pracę. W Gamfi mamy wieloletnie doświadczenie w onboardingu i tworzymy narzędzia wspierające polskie przedsiębiorstwa we wdrażaniu nowych pracowników. Dziś doskonale wiemy, że stres przed nową pracą można znakomicie zredukować za sprawą grywalizacji, która stanowi integralny element proponowanych przez nas narzędzi!

Stres przed nową pracą – potencjalne źródła

Przed zneutralizowaniem przeciwnika należy go dobrze rozpoznać. Dlatego zanim przedstawimy rolę grywalizacji w adaptacji pracowników, warto opisać przeżycia, jakie już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej stają się udziałem nowicjusza. Stres ma przynajmniej kilka źródeł, do których należą:

  • nowe obowiązki na danym stanowisku, 
  • niepewność towarzysząca poznawaniu nowej firmy, 
  • relacje z przełożonym oraz innymi członkami zespołu. 

Oto najważniejsze czynniki wpływające na stres przed nową pracą.

Syndrom wypalenia zawodowego, czyli stres w nowej pracy związany ze zmianą branży

Decyzja o podjęciu nowej pracy dość często bywa efektem wypalenia zawodowego. Część nowych pracowników to osoby, które postanowiły na pewnym etapie kariery przynajmniej częściowo zmienić branżę. Wielu z nich ma bardzo wysoki potencjał, który może szybko wykorzystać w nowej firmie, zmieniając bardzo dużo w swojej karierze zawodowej.

Jako przełożony z chwilą rozpoczęcia nowej pracy potraktuj nowicjusza ulgowo, biorąc pod uwagę, że jego główne zadania mogą wymagać głębszego poznania.

Nieznajomość obowiązków i oczekiwań w nowej pracy

Stres w nowej pracy na ogół jest efektem nieznajomości obowiązków i oczekiwań pracodawcy, nawet jeśli w poprzedniej firmie były one bardzo zbliżone. Na koniec pierwszego dnia pracy nowicjusz powinien znać choć ogólny zakres swoich obowiązków i celów, które przed nim stoją. To pozwoli mu poczuć się potrzebnym i szybciej stać się częścią zespołu. 

Z punktu widzenia przełożonego warto jak najszybciej ustalić najważniejsze zasady współpracy. Dzięki temu stres przed nową pracą da się choć częściowo zredukować.

Chęć zaimponowania przełożonemu w nowym miejscu pracy

Z chwilą rozpoczęcia nowej pracy, kandydat pragnie poznać nie tylko swoje kluczowe zadania ale również przełożonego. Niekiedy takie podejście może robić wrażenie sztucznego zaangażowania, chociaż obok stresu jego podłożem jest pozytywne nastawienie.

Jako przełożony prowadzący świadomy onboarding w swojej firmie przedstaw nowicjuszowi, co czeka go w najbliższych dniach, aby zredukować stres i niepewność. Prezentując wdrożeniowy harmonogram będziesz sprawiał wrażenie kompetentnego. Jednocześnie pokaż kandydatowi swoje zaangażowanie – wycisz telefon pierwszego dnia w trakcie spotkań z nowicjuszem, by w pełni skupić się na wdrożeniu pracownika. 

Nieznajomość współpracowników w nowym miejscu pracy

O sukcesie w nowej pracy bardzo często decydują relacje interpersonalne z innymi członkami zespołu. Specyfika pierwszego dnia w dużej mierze polega na poznawaniu nowych współpracowników.

Aby zredukować związany z tym stres, warto postawić na instytucję buddy'ego, czyli osoby wprowadzającej nowicjusza do nowej pracy. Postaraj się, aby wybrany przez Ciebie buddy posiadał odpowiednie kompetencje, w tym umiejętności nieformalnej komunikacji.

Zmiana pracy – stres związany z formalnościami

Stres przed nową pracą miewa swoje przyczyny w formalnościach, jakie czekają nowego pracownika. Bardzo często pierwszy dzień pracy, a nawet pierwszy tydzień jest nimi naznaczony.

Prawidłowo przeprowadzony onboarding polega między innymi na starannym ich zaplanowaniu. Jako przełożony już podczas pierwszego spotkania z nowicjuszem przedstaw mu, kiedy i o której godzinie czekają go badania lekarskie, szkolenia i podpisywanie dokumentów. 

Ogólna niepewność towarzysząca zmianie pracy

Stres w nowej pracy nie zawsze ma charakter racjonalny. Nowa sytuacja, pierwszy dzień w nowym miejscu, gotowość do podjęcia nowych zadań naturalnie wzbudzają niepokój. Tak działa ludzki mózg.

Aby nie potęgować tych emocji, postaraj się maksymalnie zredukować niepewność kandydata. Przykładowo przekładanie w ostatniej chwili terminu rozpoczęcia pracy może być dla niego ogromnym dyskomfortem.

Odpowiednie przygotowanie do onboardingu ze strony przełożonego i współpracowników to tylko jedna składowa sukcesu. Na szczęście dziś firmy dysponują nowoczesnymi narzędziami ułatwiającymi wdrażanie pracowników, które pomagają zredukować stres. Jednym z nich jest grywalizacja!

Grywalizacja - na pohybel stresom! 

Zgrywalizowany onboarding to nie tylko ciekawszy i przyjemniejszy proces wdrożenia, ale też… okazja do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia i wzbudzenia zaufania. Zestresowana osoba, przychodząc do pracy pierwszego dnia, wciąż nie jest do końca przekonana, czy jej nowa firma okaże się dobrym pracodawcą. Czy warto tu zostać? To się okaże! Tak naprawdę 90% nowych pracowników decyduje o pozostaniu w firmie na dłużej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy zatrudnienia.

W jaki sposób grywalizacja ma wpłynąć na dobre samopoczucie pracownika i jego motywację do pozostania?

Po pierwsze – grywalizacja wykorzystuje mechanikę gier do nauki różnych aspektów życia, również w pracy. To proces, który pozwala nowemu pracownikowi lub pracowniczce uczyć się i poznawać firmę w zorganizowany i wciągający sposób - “paczki” wiedzy są zgrupowane w serie tematycznych zadań, w których przeplata się przekazywanie i sprawdzanie (za pomocą łamigłówek, quizów czy uzupełnianek) wiadomości. Ścieżka, którą podąża osoba grająca, jest logiczna i obejmuje WSZYSTKO, co składa się na proces onboardingu - 4 wielkie C, o których poczytasz w tym artykule: Onboarding w modelu 4C. Przewidywalnie, a jednak angażująco. Poczucie bezpieczeństwa skojarzone z satysfakcją płynącą z zabawy. I od razu napięcie spada!

No tak, ale jak to dokładnie działa? Zobaczmy, jak grywalizacja dosłownie relaksuje i uszczęśliwia ludzki mózg. 

Jak grywalizacja wpływa na mózg? 

Co o grywalizacji onboardingu mówi nauka? Zanurzmy się na chwilę w świat hormonów i synaps. Dzięki grywalizacji możesz: 

  • nasycić dopaminowy głód wartościowym wsadem - zamiast prokrastynować na telefonie w poszukiwaniu wrażeń, osoba wdrażająca się przez grywalizację chłonie wiedzę, klikając w kolejne absorbujące zadania, które gwarantują zaangażowanie w słusznym celu, 
  • wciągnąć mózg w fabułę - zaabsorbowany opowieścią, wydzieli oksytocynę - hormon odpowiedzialny za wzbudzenie poczucia zaufania i empatii
  • poprawić humor osoby grającej - dzięki serotoninie, hormonowi pogodnego usposobienia, który wydziela się, kiedy wspominamy swoje sukcesy, na przykład otrzymaną przed chwilą odznakę czy nagrodę,  
  • mniej kortyzolu, więcej endorfin - radosne aktywności sprawiają, że stres składa broń! Nowe osoby są przyjaźniej nastawione do czekających je obowiązków i… po prostu szczęśliwsze! 

Widzisz już, dlaczego to działa? Aby dowiedzieć się, co dokładnie grywalizujemy w procesie onboardingu, przejdź do artykułu: Grywalizacja onboardingu - co da Twojej firmie?.

Zgrywalizowany onboarding a zasoby organizacji

Czy przygotowanie zgrywalizowanego onboardingu to dużo pracy? To zależy! Już dziś możesz umówić demo produktów Gamfi, które pozwolą Twojej organizacji wskoczyć w gotowe zgrywalizowane procesy bez konieczności kodowania własnego rozwiązania. Oszczędność czasu i zasobów zawsze popłaca! 

Jeśli chcesz dalej chłonąć wiedzę o grywalizacji, przejrzyj pozostałe artykuły na naszym blogu

Udostępnij ten post
LinkedIn icon
X icon
Facebook icon
Blog

Polecane wpisy na blogu

Odkryj najpopularniejsze wpisy
na temat onboardingu pracowników i nowoczesnego HR.

Rozpocznij za darmo już teraz

Karta kredytowa nie jest wymagana. Zrezygnuj, kiedy chcesz.