Masz pytania? Odpowiemy! Wyślij do nas wiadomość na contact@gamfi.com

  • Polski
  • English
Wdrożenie pracownika

Nowa praca a stres – czy grywalizacja może pomóc?

Nowa praca a stres: jak pomaga grywalizacja?

Zmiana pracy stresuje. Najpierw rekrutacja, w której trzeba wypaść jak najlepiej, potem pierwsze dni i żmudny proces wdrożenia. Nowi ludzie, nowe zadania, nowe miejsce… To wszystko wywiera na nowo zatrudnioną osobę ogromną presję. Jak pomóc jej przejść przez ten „bojowy chrzest” gładko?

Każdy życiowy stresor jest ogromnym obciążeniem dla ludzkiej psychiki. Podobnie jest z nową pracą, choć często nie zdajemy sobie sprawy, jak wysoki poziomu stresu towarzyszy tej zmianie. Oparta na badaniach skala poziomu stresu towarzyszącego różnym życiowym wydarzeniom Social Readjustment Rating Scale plasuje na tej samej pozycji rozpoczynanie nowej pracy i… śmierć bliskiego przyjaciela. Brzmi poważnie, prawda? Zastanówmy się zatem, co można zrobić, by wspomóc osobę rozpoczynającą nową pracę.

Grywalizacja – na pohybel stresom! 

Zgrywalizowany onboarding to nie tylko ciekawszy i przyjemniejszy proces wdrożenia, ale też… okazja do zrobienia dobrego pierwszego wrażenia i wzbudzenia zaufania. Zestresowana osoba, przychodząc do pracy pierwszego dnia, wciąż nie jest do końca przekonana, czy jej nowa firma okaże się dobrym pracodawcą. Czy warto tu zostać? To się okaże! Tak naprawdę 90% nowych pracowników decyduje o pozostaniu w firmie na dłużej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy zatrudnienia

No tak, ale w jaki sposób grywalizacja ma wpłynąć na dobre samopoczucie pracownika i jego motywację do pozostania? Czy nie chodzi o granie w gry – aspołeczną rozrywkę, z której nie ma korzyści? Po pierwsze – to stereotypowe podejście do fanów i fanek konsoli, a po drugie – grywalizacja to nie do końca granie w gry. To proces, który pozwala nowemu pracownikowi lub pracowniczce uczyć się i poznawać firmę w zorganizowany i wciągający sposób – “paczki” wiedzy są zgrupowane w serie tematycznych zadań, w których przeplata się przekazywanie i sprawdzanie (za pomocą łamigłówek, quizów czy uzupełnianek) wiadomości. Ścieżka, którą podąża osoba grająca, jest logiczna i obejmuje WSZYSTKO, co składa się na proces onboardingu – 4 wielkie C, o których poczytasz w tym artykule: Onboarding w modelu 4C. Przewidywalnie, a jednak angażująco. Poczucie bezpieczeństwa skojarzone z satysfakcją płynącą z zabawy. I od razu napięcie spada! 

No tak, ale jak to dokładnie działa? Zobaczmy, jak grywalizacja dosłownie relaksuje i uszczęśliwia ludzki mózg. 

Nowa praca a stres: jak grywalizacja uszczęśliwia mózg?

Jak grywalizacja wpływa na mózg? 

Co o grywalizacji onboardingu mówi nauka? Zanurzmy się na chwilę w świat hormonów i synaps. Dzięki grywalizacji możesz: 

  • nasycić dopaminowy głód wartościowym wsadem – zamiast prokrastynować na telefonie w poszukiwaniu wrażeń, osoba wdrażająca się przez grywalizację chłonie wiedzę, klikając w kolejne absorbujące zadania, które gwarantują zaangażowanie w słusznym celu, 
  • wciągnąć mózg w fabułę – zaabsorbowany opowieścią, wydzieli oksytocynę – hormon odpowiedzialny za wzbudzenie poczucia zaufania i empatii
  • poprawić humor osoby grającej – dzięki serotoninie, hormonowi pogodnego usposobienia, który wydziela się, kiedy wspominamy swoje sukcesy, na przykład otrzymaną przed chwilą odznakę czy nagrodę,  
  • mniej kortyzolu, więcej endorfin – radosne aktywności sprawiają, że stres składa broń! Nowe osoby są przyjaźniej nastawione do czekających je obowiązków i… po prostu szczęśliwsze! 

Widzisz już, dlaczego to działa? Aby dowiedzieć się, co dokładnie grywalizujemy w procesie onboardingu, przejdź do artykułu: Grywalizacja onboardingu – co da Twojej firmie?.

Zgrywalizowany onboarding a zasoby organizacji

Czy przygotowanie zgrywalizowanego onboardingu to dużo pracy? To zależy! Już dziś możesz umówić demo produktów Gamfi, które pozwolą Twojej organizacji wskoczyć w gotowe zgrywalizowane procesy bez konieczności kodowania własnego rozwiązania. Oszczędność czasu i zasobów zawsze popłaca! 

Jeśli chcesz dalej chłonąć wiedzę o grywalizacji, przejrzyj pozostałe artykuły na naszym blogu

Małgorzata Harasimowicz | Gamfi

UX writerka w Gamfi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *