Masz pytania? Odpowiemy! Wyślij do nas wiadomość na contact@gamfi.com

Wdrożenie pracownika

Retencja pracowników a wdrożenie: co zmienia dobry onboarding?

Retencja pracowników a wdrożenie: co zmienia dobry onboarding? | Blog Gamfi

Dobrze zaplanowany i przeprowadzony onboarding pracownika może przynieść organizacji masę długofalowych korzyści. Są wśród nich wyższa retencja pracowników, większe zaangażowanie i… lepsza produktywność!

Efektywny proces wdrożenia pracownika — dlaczego warto o to zadbać?

Każda organizacja ma swój indywidualny sposób wdrażania nowych pracowników. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak ważny jest ten proces, narażając organizację na wiele strat spowodowanych niewłaściwie przeprowadzonym onboardingiem. 

Jak wynika z raportu „Employee Experience w Polsce 2017” (Great Digital i Hudson), co trzeci pracownik przyznał, że w ciągu pierwszych miesięcy pracy mógł liczyć na wsparcie przełożonego i współpracowników. Co więcej, aż 24% badanych czuło się pozostawionych samym sobie. Co piąty oceniał, że proces wdrożenia w ogóle nie przygotował go do pracy i nie zintegrował z firmą. 

Niewłaściwe wdrożenie pracownika może przynieść ogromne konsekwencje. Ma negatywny wpływ na wizerunek marki, zmniejszenia zadowolenie i zaangażowanie pracowników. Generuje koszta związane z zatrudnieniem nowych osób do zespołu. Spada też retencja pracowników. Wymienione wyżej czynniki mogą stanowić duże wyzwanie zarówno dla działów HR, jak i zespołu oraz menedżerów.

W naszym najnowszym ebooku “Onboarding na nowo: jak wdrażać pracowników, by nadążać za dynamiczną rzeczywistością” piszemy tak:

Onboarding działa niczym pierwsza kostka domina w szeregu kolejnych zdarzeń. Dobrze przeprowadzony – zwiększa lojalność, efektywność i zaangażowanie pracownika. Źle przeprowadzony niszczy morale i generuje straty dla biznesu.

Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, analizując badania na temat wpływu onboardingu na wyniki organizacji.

Skuteczny onboarding a retencja pracowników 

91% pracowników postanawia zostać w organizacji dłużej, gdy otrzymuje onboardingowe wsparcie. 

Źródło: Aberdeen Group

Częste odejścia pracowników z firmy nie tylko negatywnie wpływają na kulturę organizacyjną, ale również generują wysokie koszty związane z wdrożeniem oraz rekrutacją nowych osób na ich miejsce. Society for Human Resource Management (SHRM) szacuje, że średni koszt zastąpienia pracownika etatowego wynosi od sześciu do dziewięciu jego miesięcznych pensji. 

Dobrze przeprowadzony proces onboardingu może sprawić, że nowo zatrudnione osoby zostaną w organizacji na dłużej. Efektywny proces wdrożenia pracownika to lepsza retencja pracowników.

Co istotne, onboarding rozpoczynający się pierwszego dnia pracy to za mało! Warto zacząć stopniowo wdrażać nowego współpracownika już do momentu, w którym jego kandydatura zostanie pozytywnie rozpatrzona i obie strony podejmą decyzję o podjęciu współpracy. Ten proces to pre-onboarding. Jest on istotnym elementem wdrożenia nowego pracownika, szczególnie w czasach pracy zdalnej. Może też mieć wpływ na decyzję, czy dana osoba w ogóle pojawi się w biurze pierwszego dnia pracy. Piszemy o nim więcej w naszym ebooku „Onboarding na nowo”.

Pobierz ebooka "Onboarding na nowo"

Wpływ onboardingu na efektywność i zaangażowanie pracowników

Efektywność pracowników, którzy wzięli udział w dobrze zorganizowanym onboardingu, jest o 50% wyższa.

Źródło: SHRM

Dobrze przeprowadzony onboarding to nie tylko wyższa retencja pracowników. Jak wskazują przytoczone wyżej badania SHRM, wdrożenie ma także znaczący wpływ na efektywność zatrudnionych osób. Pozytywne doświadczenia od początku sprzyjają pozytywnemu nastawieniu i kształtują kolejne miesiące (a nawet lata) w organizacji. Wysoki poziom wsparcia ze strony firmy przekłada się na większe zaangażowanie w pracę. Z perspektywy menedżerów – na wzrost efektywności i produktywności. Co więcej, onboarding to także szansa, by związać nowe osoby z misją firmy, jej wizją i wartościami.

Wysokie zaangażowanie niesie za sobą z kolei kolejne pozytywy dla organizacji. I to nie byle jakie! Pozwala osiągać lepsze wyniki biznesowe oraz przyczynia się do zmniejszenia absencji, a nawet poprawy wizerunku marki.

Onboarding a pierwsze wrażenie i lojalność pracownika

Po początkowym doświadczeniu związanym z procesem onboardingu, 1 na 5 nowo zatrudnionych pracowników prawdopodobnie nie poleci pracodawcy przyjacielowi lub członkowi rodziny.

Źródło: Digitate

W onboardingu nie powinniśmy zapominać o stworzeniu dobrego pierwszego wrażenia. Jak często zdarzyło Ci czuć dysonans między wyobrażeniem na temat jakiegoś miejsca lub firmy i Twoim wrażeniem przy pierwszym kontakcie? Dokładnie to samo dzieje z kandydatami, którzy dołączają do nowej firmy, a dobry onboarding może temy zapobiec.

Pierwsze wrażenie jest kluczowe, podobnie jak w przypadku klienta. Wpływa ono bezpośrednio na poziom zaangażowania pracę, a także na to, jak pracownik będzie się o niej wypowiadać na zewnątrz. Już w procesie wdrożenia możesz wywołać efekt WOW i sprawić, by nowy pracownik szybko stał się ambasadorem Twojej marki. Za sprawą pozytywnych opinii nowych pracowników zwiększysz swoje szanse na przyciągnięcie najlepszych talentów w branży. Złe doświadczenia związane z przyjęciem do pracy powodują natomiast, że nowi pracownicy wyciągają wczesne, zwykle nieuzasadnione wnioski. Na przykład takie, że Twoja organizacja jest źle zarządzana – a to zapewne nie jest wrażenie, które chciałbyś zrobić na nowej osobie.

Wątek efektu WOW w procesie wdrożenia pojawia się na jednym z naszych webinarów, które organizujemy w ramach Akademii Onboardingu. Warto dołączyć!

Zmniejszenie stresu związanego z nową pracą

Jeden na pięciu (22%) pracowników czuje się zagubiony podczas procesu onboardingu.

Źródło: Digitate

Kiedy nowi pracownicy od początku dysponują narzędziami i wszelką niezbędną wiedzą na temat danej organizacji, zasad panujących w biurze, zespołu, projektów czy swoich obowiązków, są w stanie szybko i swobodnie zacząć wykonywać swoją pracę. A to zmniejsza ryzyko zbędnego stresu, wynikającego z braku informacji na temat ważnych aspektów ich codziennej pracy. Jeśli od początku wiedzą, jakie są w stosunku do nich oczekiwania, z większym prawdopodobieństwem będą wykonywać zadania na czas i zgodnie ze standardami firmy.

Automatyzuj z łatwością wszystkie etapy firmowego onboardingu.

Testuj bezpłatnie aplikację Gamfi Onboarding!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mamy więcej dobrych treści!

Zapisz się na newsletter o onboardingu i pracy cyfrowej!

Administratorem danych jest Gamfi Sp. z o.o. Dane osobowe są przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego (wysyłka newslettera – podstawa art. 6 ust. 1 lit. a) rodo). Mają Państwo prawo dostępu do danych i uzyskania kopii danych, usunięcia i modyfikacji danych osobowych, złożenia sprzeciwu, przeniesienia danych lub ograniczenia przetwarzania, wycofania zgody oraz do złożenia skargi do UODO. Więcej informacje na temat ochrony danych osobowych znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności lub zadając pytanie na rodo@gamfi.pl.

Wiemy, jak rozwiązać onboardingowe wyzwania