Masz pytania? Odpowiemy! Wyślij do nas wiadomość na contact@gamfi.com

  • Polski
  • English

Działajcie sprawniej: Ty i Twoja firma

Sprawdź, jak działa grywalizacja. Poznaj mechanizmy, które uwolnią potencjał Twoich pracowników i zwiększą ich efektywność. Twoja firma to doceni!

Czym jest grywalizacja?

W rynkowej definicji: wykorzystaniem mechanizmów z gier w kontekście nie związanym z grami. W naszym rozumieniu: sposobem na uwolnienie potencjału ludzi za sprawą mechanizmów zachowań, zgodnie z którymi wszyscy działamy.

Jak grywalizacja uwalnia potencjał pracowników?


Grywalizacja to zestaw mechanizmów, które wpływają na nasz sposób działania, co istotne – w sposób automatyczny. Dzięki grywalizacji chętniej działasz i mniej się zastanawiasz.

Dotyczy to nas wszystkich – Ciebie, nas, Twoich pracowników i prezesa Twojej firmy. A to przykładowe mechanizmy grywalizacji:

  • Gdy dostajesz nagrodą (jakąkolwiek), Twój mózg chce dostać kolejną i chętniej podejmuje się kolejnego działania.
  • Gdy widzisz, że pniesz się do góry w rankingu, chcesz przeskoczyć jeszcze o oczko wyżej.
  • Gdy Twój biznesowy cel jest ubrany w historię, zanurzasz się w jedno i drugie: i opowieść, i w realizację celu.
Grywalizacja w produktach Gamfi

Kontekst grywalizacji jest wtórny. Precyzyjnie wydzielone i dobrane mechanizmy mogą zadziałać wszędzie i na każdego.

W środowisku pracy efekt grywalizacji jest szybko i wyraźnie widoczny, bo sprawniejsze działanie pracowników bezpośrednio przekłada się na tempo realizacji zadań i finalny cel.

Gra w pracę: co zmienia grywalizacja w pracy (i dlaczego wszystko)

Praca bywa zaprzeczeniem świata, który polubi nasz mózg. Zasady są rozmyte, feedback sporadyczny, cel znany wybrańcom. Z odsieczą przybywa grywalizacja, która firmowej codzienności nadaje kształt atrakcyjny dla mózgu człowieka.

Przeczytaj artykuł o grywalizacji w środowisku pracy >>

Grywalizacja: kluczowe pytania i ważne odpowiedzi

Grywalizacja jest dla wszystkich, niezależnie od wieku. W badaniu Talent LMS przeprowadzonym w 2019 roku spytano pracowników o to, czy byliby bardziej produktywni, gdyby w ich środowisku pracy wykorzystano grywalizację. Średnia pozytywnych odpowiedzi wyniosła 83% i… była tym wyższa, im starsza była grupa wiekowa. Pracownicy w wieku 18-24 wypowiedzieli się pozytywnie o zgrywalizowanym środowisku pracy w 73%. W grupie 45+ wskaźnik ten wyniósł aż 90%!

Grywalizacja działa, bo jesteśmy w określony sposób skonstruowani jako ludzie. Z tego też powodu grywalizacja działa na wszystkich, niezależnie od indywidualnego typu osobowości, wieku czy płci. Zgodnie z teorią trzech potrzeb McClellanda każdy z nas (bez wyjątku!) ma trzy potrzeby: potrzebę osiągnięcia, przynależności i władzy. Różni nas między sobą tylko natężenie każdej z nich. Odpowiednio zaprojektowana grywalizacja spełnia potrzebę każdej z tych grup.

Grywalizacja wdrożona w środowisku pracy nie rozprasza pracowników. Jest dokładnie odwrotnie: grywalizacja skupia uwagę pracowników na zadaniach związanych z pracą i pomaga przez nie lepiej i sprawniej przejść. Są na to dowody! W badaniu Talent LMS z 2019 roku aż 89% pracowników zatrudnionych w firmach wykorzystujących grywalizację stwierdziło, że są dzięki niej bardziej produktywni (w porównaniu z danymi z 2014 roku wskaźnik ten wzrósł aż o 10%).

W naszych produktach łączymy grywalizację z microlearningiem – techniką uczenia, która dzieli wiedzę na małe porcje, dostarczane etapami. Uczestnik takiego szkolenia przechodzi je we własnym tempie (co szczególnie ważne w pracy zdalnej). Nasze mechanizmy stale zachęcają do przechodzenia przez kolejne kroki i pozwalają na bieżąco weryfikować zdobytą wiedzę poprzez testy i quizy. Grywalizacja wpływa też na efektywność procesów nauczania: jak wynika z badania Talent LMS 83% osób biorących udział w zgrywalizowanym procesie szkoleniowym czuje się zmotywowanych; z drugiej strony – aż 61% osób uczestniczących w klasycznym, niezgrywalizowanym szkoleniu czuje się znudzonych i bezproduktywnych (ałć!).

Dobrze zaimplementowana grywalizacja jest skuteczna – i będzie taka zawsze. Jej skuteczność w zasadzie nie może się wyczerpać, bo bazuje ona na schematach, które na nas oddziałują od tysięcy lat. Możemy się spodziewać, że grywalizacja wkrótce będzie naturalnie wpisana w każdy produkt lub usługę. Skuteczność grywalizacji nie wyczerpuje się także w projektach wewnątrz firm – większość naszych klientów pracuje z nami stale od lat, a efektywność naszych rozwiązań utrzymuje się na podobnym poziomie lub rośnie. 

Grywalizacja w naszych produktach: przegląd funkcji 

Misje i zadania

Przełóż proces onboardingu na serię powiązanych ze sobą kroków. Wciągną pracownika w ekscytującą podróż i nie pozwolą oderwać się od procesu wdrożenia!

Narracje fabularne i storytelling

Stwórz historię, która nada procesowi onboardingu angażujący kontekst. Korzystaj z biblioteki gotowych narracji fabularnych, sprawdzonych w wielu procesach.

Wyzwania kreatywne

Twórz dowolną liczbę wyzwań, które potwierdzą zdjęciem realizację zadania off-line. Kolejnymi wyzwaniami zachęcaj pracowników do dzielenia się wiedzą i pomysłami.

Natychmiastowa informacja zwrotna

Zapewnij ciągłą informację zwrotną. W ułamku sekundy od zakończenia zadania system przekazuje pracownikowi informację o poprawnym (lub nie) wykonaniu zadania i motywuje do kolejnych kroków.

Osiągnięcia i poziomy wtajemniczenia

Wprowadź odznaczenia za uzyskanie oczekiwanego poziomu w procesie wdrożenia. Odblokuj dostęp do kolejnych treści dopiero po zdobyciu osiągnięcia.

Rankingi zespołowe i indywidualne

Zdefiniuj kryteria rankingów zespołów i pojedynczych osób, które zmotywują uczestników procesu do przechodzenia przez kolejne etapy procesu wdrożenia.

Schematy nagradzania

Promuj dokładnie te zachowania, na których zależy Tobie i menedżerom. Nagradzaj pracowników za wykonanie konkretnych zadań i misji.

Punktacja i wirtualne waluty

Twórz waluty zbywalne, za które można kupić nagrody i niezbywalne, potwierdzające doświadczenie. Nadawaj im różne nazwy, znaczenie i wygląd.

Sklep z nagrodami

Udostępnij pracownikom przestrzeń z nagrodami, które mogą kupić za zdobyte punkty. Korzystaj z gotowego zestawu atrakcyjnych dla pracowników nagród bezkosztowych.

Chcesz wykorzystać moc grywalizacji w swoim onboardingu?

Chętnie opowiemy Ci o naszej aplikacji do zautomatyzowanego onboardingu. Porozmawiajmy!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora w celu kontaktu zgodnie z Polityką Prywatności.

Administratorem danych jest Gamfi Sp. z o.o. Dane osobowe są przetwarzane w celu kontaktu oraz realizacji usług. Masz prawo do usunięcia i modyfikacji danych osobowych, złożenia sprzeciwu, ograniczenia przetwarzania oraz do złożenia skargi do UODO. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę. Więcej informacji na temat ochrony danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności lub zadając pytanie na iodo@gamfi.pl.