Rozpoczęcie nowej pracy jest stresujące samo w sobie. Gdy dodatkowo wdrażamy się do niej w obcym dla nas języku, pośród ludzi innej narodowości, a nawet z innego kręgu kulturowego, poziom naszego niepokoju tylko rośnie. Dlatego właśnie do onboardingu obcokrajowców należy podejść nieco inaczej, z dodatkową porcją empatii oraz wsparcia – czasem tego całkiem praktycznego. Jak to zrobić, pokazujemy na przykładzie naszej aplikacji.
Potrzeba osobnej ścieżki onboardingowej
Osoby z innego kraju przechodzą onboarding niejako podwójnie: uczą się wszystkiego tego, co ich koleżanki i koledzy z Polski, ale dodatkowo wdrażają się również do miejsca pobytu, polskiej kultury, języka i tego wszystkiego, co dla nas, “tutejszych”, jest oczywiste.
Dlatego, myśląc o wdrażaniu obcokrajowców do firm w Polsce, stworzyliśmy w naszej aplikacji osobną ścieżkę onboardingową, dedykowaną właśnie pracownikom z zagranicy. Ważną rolę pełni w niej faza pre-onboardingu. Cel jest taki, by – na tyle, na ile jest to możliwe – podczas pierwszego dnia pracy pracownik czuł się już zrelaksowany i dobrze zorientowany w sytuacji.
Jak to działa?

Misje edukacyjne, czyli wszystkie przydatne informacje w jednym miejscu
Gdy zaczyna się pracę w nowym kraju, każda informacja jest na wagę złota, bo pozwala lepiej oswoić rzeczywistość. Dlatego na pracowników z zagranicy czeka w naszej aplikacji specjalna misja edukacyjna. Łączy wdrożenie do kultury organizacji z wdrożeniem do kultury miejsca pobytu.
W kolejnych, stopniowo uwalnianych zadaniach przekazujemy pracownikowi kluczowe informacje o firmie, jej misji, wizji czy wartościach, ale również panujących w niej zwyczajach.
Ze specjalnego minisłowniczka można z kolei nauczyć się podstawowych, przydatnych pojęć i zwrotów w języku polskim.
W ręce pracownika oddajemy też bazę wiedzy z odpowiedziami na pytania związane z załatwianiem formalności dot. pobytu w naszym kraju.
Cyfrowe kompletowanie danych
Z perspektywy obcokrajowca dostarczanie pracodawcy dokumentacji to jedna z bardziej kłopotliwych kwestii. Da się ją jednak oswoić. W naszej aplikacji kwestionariusze, zgody i wnioski można wypełnić drogą on-line, na spokojnie, w dogodnym dla siebie czasie. Same dokumenty i formularze mogą zostać przetłumaczone na język natywny użytkownika.
Zamiast konfundującego procesu zapewniamy pracownikowi przyjazne doświadczenie (a przy okazji ułatwiamy życie kadrom!). Co więcej – minimalizujemy ryzyko wkradnięcia się błędu w zapisie danych personalnych. To istotne zwłaszcza w przypadku pracowników z Ukrainy lub innych krajów, w których nie obowiązuje alfabet łaciński.
Społeczność nowo zatrudnionych – bo razem raźniej!
Jeśli organizacja zatrudnia sporo osób z zagranicy, w naszej aplikacji znajdą dla siebie dodatkowe miejsce do integracji on-line. Przygotowaliśmy specjalną sekcję z wyzwaniami kreatywnymi dla nowych pracowników. To komfortowa przestrzeń, w ramach której można się dzielić doświadczeniami i radami. Coś jak zamknięta grupa facebookowa zrzeszająca osoby, które przechodzą przez dokładnie ten sam proces.

Wybór narzędzi pracy jak zakupy w sklepie internetowym
W naszej aplikacji to nie menedżer wnioskuje o sprzęt czy ubiór dla pracownika. Robi to sam pracownik. A właściwie nie wnioskuje, lecz zamawia – jak w sklepie internetowym. Jak to się dzieje?
W aplikacji czeka na niego pakiet monet do wykorzystania w specjalnym sklepie ze sprzętem, odzieżą roboczą i innymi niezbędnymi do pracy przedmiotami.
Oczywiście to firma decyduje, z jakiej puli narzędzi może wybierać pracownik, ale z doświadczenia wiemy, że takie rozwiązanie daje dużo frajdy nawet przy mocno okrojonej ofercie.
Takie przyjemne doświadczenie e-commerce już na wczesnym etapie wdrożenia daje pracownikowi poczucie sprawczości i panowania nad sytuacją, czyli dokładnie to, czego potrzebuje, wdrażając się do pracy w zupełnie obcym dla siebie środowisku.

Lista najważniejszych kontaktów
W panelu użytkownika zamieszczone jest małe who-is-who, z którego pracownik dowiaduje się z kim może się skontaktować w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości. Zwykle są to menedżer i buddy (jeśli został przypisany) lub inna osoba z zespołu.
Co to daje? Wartość dla organizacji
Pracownik jest mniej zestresowany, dzięki czemu skuteczniej i szybciej wdraża się do pracy.
Menedżer i HR zostają odciążeni w trudnym zadaniu wdrażania do pracy osoby z zagranicy.
Integracja pomiędzy pracownikiem a zespołem przebiega dużo sprawniej, a sam nowo zatrudniony lepiej odnajduje się w realiach innej kultury.

Wdrażaj sprawnie pracowników z zagranicy
Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak Gamfi Onboarding wesprze wdrażanie wielokulturowych zespołów w Twojej organizacji.