Blog
Gamfeed

Newsletter Gamfeed #10: Welcome pack

Anna Stelmaszyk
Newsletter Gamfeed #10: Welcome pack

Gamfeed to autorski newsletter Gamfi, w którym otrzymujesz wyselekcjonowaną i pożywną porcję wiedzy o onboardingu i pracy w erze cyfrowej. Gamfeed wysyłamy na skrzynki mailowe naszych subskrybentów co dwa tygodnie - dołącz teraz do ich grona, zapisując się tutaj na newsletter.
A już teraz zapraszamy Cię do lektury najnowszego odcinka Gamfeedu.

W kontekście całego onboardingu kwestia przygotowania pakietu powitalnego dla pracownika może wydawać się sprawą marginalną, czystą kurtuazją. Nic bardziej mylnego, o czym przekonujemy w artykule przewodnim tego wydania Gamfeedu. 

Co jeszcze dla Was mamy? Martyna Wasilewska pisze o tym, co decyduje o pozytywnym lub negatywnym doświadczeniu z onboardingu zdalnego, a my dorzucamy garść cennych newsów ze świata pracy i kilka słów o podręcznikach dla nowych pracowników.

Jest też coś ekstra!

Na naszej stronie internetowej możecie już pobrać raport „Onboarding po polsku”. Kto był na naszym webinarze "8 błędów polskiego onboardingu”, ten wie, że warto! E-book z raportem znajdziecie tutaj>>

A już teraz - smacznego Gamfeedu!

Co znajdziesz w tym newsletterze?

  • Welcome pack – jak stworzyć udany prezent powitalny?
  • Brytyjczycy testują 4-dniowy tydzień pracy
  • Jak rok rekrutacji zdalnych zmienił doświadczenie kandydatów i podejście pracodawców?
  • Zrozumieć sztuczną inteligencję
  • Najlepsze miejsca na świecie do pracy zdalnej
  • Webinar “8 grzechów polskiego onboardingu”
  • Kluczowa liczba: 75% - komentuje Martyna Wasilewska (eRecruiter)
Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Welcome pack - jak stworzyć udany prezent powitalny?

Przed pandemią pierwszy dzień nowej pracy wiązał się zwykle z wizytą w siedzibie firmy i podpisaniem dokumentów. Jeśli ktoś chciał się podzielić ze światem rozpoczęciem nowego rozdziału życia zawodowego, publikował zwykle zdjęcie przy nowym biurku lub z pięknym biurowcem w tle. Dziś przy tego typu wpisach zobaczymy raczej zdjęcie prezentu powitalnego, a hashtagi “welcome pack” czy “welcome kit” wciąż zyskują na popularności w mediach społecznościowych.

Ale rolą prezentu powitalnego nie jest oczywiście budowanie zasięgów. W rzeczywistości pracy zdalnej powitalny upominek zyskuje ogromną wartość, często będąc jedynym fizycznym łącznikiem z nowym miejscem pracy.

Welcome pack, czyli prezent powitalny przygotowany dla nowego pracownika, zazwyczaj zawiera kilka elementów, które różnią się w zależności od branży, w jakiej działa dana firma, czy kultury organizacyjnej, jaką reprezentuje. Mogą to być gadżety firmowe, jak np. obrandowany notatnik, kubek czy bluza. Równie często elementem powitalnego zestawu są słodycze, książki czy plecaki/torby. Jedynym, co ogranicza ich twórców, jest kreatywność i budżet pracodawcy.

Jak stworzyć użyteczny i inspirujący welcome pack? O czym trzeba pamiętać, projektując upominek dla nowego pracownika? No i jak to robią najlepsi? O tym wszystkim przeczytasz premierowo na naszym blogu.

Czytaj więcej >>

WARTO WIEDZIEĆ

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Brytyjczycy testują 4-dniowy tydzień pracy

Czwartek, czwarteczek, czwartunio? Brzmi jak żart, ale podczas pandemii wiele organizacji zaczęło się zastanawiać, ile właściwie czasu pracownicy potrzebują, by efektywnie wykonywać swoje zadania. Bliżej przyjrzano się również praktykowaniu work-life balance. Efekt? Temat 4-dniowego tygodnia pracy zaistniał mocniej niż kiedykolwiek. W Wielkiej Brytanii na takie rozwiązanie zdecyduje się w tym roku już co najmniej 30 dużych firm. W ramach pilotażowego programu sprawdzone zostanie, jak skrócony czas pracy wpłynie na produktywność pracowników. Start tego eksperymentu już w czerwcu.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Jak rok rekrutacji zdalnych zmienił doświadczenie kandydatów i podejście pracodawców? [raport]

eRecruiter zaprezentował szóstą edycję raportu “Candidate Experience w Polsce”. Autorzy badania po raz pierwszy na taką skalę wzięli pod lupę zdalne rekrutacje i onboarding. Najważniejsze wnioski? Kandydaci pozytywnie oceniają rekrutacje zdalne - dobre wrażenia z tego procesu ma 80% uczestników badania. Jednocześnie kandydaci zwracają uwagę, że brakuje im okazji do poznania atmosfery i kultury organizacji. Z kolei pracodawcy przyznają, że podczas spotkań online trudniej ocenić umiejętności interpersonalne rekrutowanego. 

Pełny raport wraz z komentarzami ekspertów znajdziesz tutaj>>

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Zrozumieć sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja, algorytmy, automatyzacja procesów - to jedne z najważniejszych trendów na rynku pracy w najbliższych latach. Ale z rozwojem tych narzędzi wiążą się konkretne wyzwania. Jednym z nich jest zaufanie do wirtualnych “kolegów z pracy”. Naukowcy z MIT opracowali rozwiązanie pozwalające ludziom lepiej zrozumieć sytuacje, w których maszyna dokonuje oceny, a także lepiej poznać jej mocne i słabe strony, a co za tym idzie - w pełni wykorzystać potencjał nowych możliwości.

Na czym polega to innowacyjne rozwiązanie, dowiesz się tutaj>>

Najlepsze miejsca na świecie do pracy zdalnej

Praca zdalna dla wielu branż stała się już standardem. Dzięki temu pracownicy zyskali większą swobodę i możliwość łączenia pracy z podróżowaniem. Firma KAYAK - jedna z największych wyszukiwarek turystycznych - stworzyła ranking najbardziej atrakcyjnych krajów do pracy zdalnej. W zestawieniu wzięła pod uwagę sześć kategorii: koszty i dostępność transportu, lokalne koszty utrzymania, zdrowie i bezpieczeństwo, infrastrukturę do pracy zdalnej, życie towarzyskie oraz pogodę. Dwa pierwsze miejsca zajęły Portugalia i Hiszpania, ale na liście nie brak też mniej oczywistych kierunków, jak np. Rumunia.

Jakie jeszcze kraje znalazły się w TOP 10? Sprawdź tutaj>>

Gamfeed: newsletter o onboardingu od Gamfi

Webinar “8 grzechów polskiego onboardingu” już w sieci

Ponad 700 osób miało okazję wysłuchać na żywo, jak Maja Gojtowska i Adrian Witkowski opowiadają o największych onboardingowych błędach popełnianych nad Wisłą. To był jednak jedynie punkt wyjścia do przedstawienia dobrych wdrożeniowych praktyk oraz odpowiedzi na pytania uczestników. A tych nie brakowało! Jeśli nie było Cię na wydarzeniu, teraz możesz to nadrobić - webinar jest już dostępny w sieci.

Zapis webinaru obejrzysz tutaj>>

KLUCZOWA LICZBA

75%

specjalistów, którzy mieli wdrożenie całkowicie lub częściowo zdalne, ocenia je pozytywnie.


Źródło: raport eRecruiter "Candidate experience w Polsce 2021"

Martyna Wasilewska,ekspertka w eRecruiter, komentuje kluczową liczbę w newsletterze Gamfeed, newsletterze o onboardingu od Gamfi.
Martyna Wasilewska
ekspertka w eRecruiter, redaktor naczelna raportu "Candidate Experience w Polsce 2021"

Gamfi: Jakie czynniki decydują o pozytywnym lub negatywnym doświadczeniu z onboardingu zdalnego?

Z badania „Candidate Experience w Polsce 2021” wynika, że największym wyzwaniem w obrębie działań HR jest kompleksowe dbanie o „cały cykl życia kandydata”. Po zakończonym procesie rekrutacji kolejnym istotnym etapem jest onboarding, dlatego warto z dużą uważnością projektować i realizować ten element strategii employee experience.

Jeśli adaptacja i wdrażanie na nowym stanowisku odbywają się zdalnie, potrzebne jest wielowymiarowe spojrzenie na onboarding. O pozytywnych bądź negatywnych doświadczeniach pracowników mogą zdecydować zarówno kwestie organizacyjno-techniczne, jak i czynniki interpersonalne, związane z komunikacją i panującą atmosferą. Szczególne role do odegrania mają tutaj przełożony, zespół i opiekun, czyli tzw. buddy. Jak pokazuje raport eRecruiter, 39% specjalistów i 31% pracowników fizycznych zauważa trudności związane z poznaniem atmosfery i kultury organizacyjnej w trakcie rekrutacji online. To dla pracodawców i rekruterów bardzo ważna informacja, również pod kątem zdalnego onboardingu. Warto potraktować ten proces jako okazję do przybliżenia wartości firmowych, działań CSR-owych i panujących relacji, gdyż jest to bardzo cenne dla tych, którzy dopiero dołączają do organizacji. W ten sposób rozwija się także tożsamość firmowa, poczucie przynależności do zespołu, co w dobie pracy zdalnej, rozproszonej, ma ogromne znaczenie oraz wpływa na późniejszą motywację i zaangażowanie pracownika.

Dzięki technologii i nowoczesnym narzędziom możemy przygotować onboarding online, w którym zatrudniony będzie czuł się zauważony, zaopiekowany, dobrze poinformowany i wysłuchany. Kluczowe będą jednak znajomość standardów CX, postawa menedżera i współpracowników oraz kompleksowe działania HR.

Udostępnij ten post
LinkedIn icon
X icon
Facebook icon
Blog

Polecane wpisy na blogu

Odkryj najpopularniejsze wpisy
na temat onboardingu pracowników i nowoczesnego HR.

Rozpocznij za darmo już teraz

Karta kredytowa nie jest wymagana. Zrezygnuj, kiedy chcesz.